Ružić: Krenućemo u realizaciju ideje Muzeja žrtava genocida
BEOGRAD:Ministarstvo prosvete će preduzeti korake da realizuje inicijativu Muzeja žrtava genocida, rekao je danas ministar Branko Ružić i dodao da lično podržava ideju da učenici obilaze mesta ratnih stradanja u Srbiji, regionu i inostranstvu, jer će se, kaže, tako doprineti razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu.
Ružić je u pisanoj izjavi za Tanjug rekao da učenicima treba još više približiti zbivanja iz Drugog svetskog rata, posebno o stradanju Srba, Roma i Jevreja, kao i drugih nedužnih žrtava rata u NDH.
"Obilaskom Jasenovca, ali i svih drugih lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve ratova, učenici bi upotpunili i produbili svoja znanja o ustaškim i drugim zločinima nad nedužnim civilnim žrtvama i njihovom stradanju. Važno je da to učinimo zbog budućih generacija", poručio je Ružić, navodi Ministarstvo.
Muzej žrtava genocida uputio je danas incijativu ministru Branku Ružiću da se obilasci mesta ratnih stradanja kako u zemlji, regionu tako i u inostranstvu, od Terazija do Polarnog kruga, uvrste u obavezne programe rekreativnih nastava, studijskih putovanja i ekskurzija osnovnih i srednjih škola.
Incijativa podrazumeva da se u program uvrste mesta stradanja civila i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe tokom Drugog svetskog rata, odnosno stratišta, gubilišta, bojišta, memorijalnih centara, znamenitih mesta, prostornih kulturno-istorijskih celina, spomen-parkova i spomen-područja, kako u Srbiji tako i u inostranstvu.
Direktor Muzeja Dejan Ristić ministru prosvete je uz inicijativu predložio i spisak lokacija u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Austriji, Italiji, Nemačkoj, Holandiji, Poljskoj i Norveškoj koje bi đaci trebalo da posete.
Spisak uključuje lokalitete od Terazija, Šapca, Bihaća, Tjentišta, sela Doli, Jasenovca i Mirogoja, preko kuće Ane Frank, logora Aušvic-Birkenau, Mathauzen do Polarnog kruga.
Inicijativa da đaci obilaze stratišta poput Jasenovca, Tjentišta...
BEOGRAD: Muzej žrtava genocida uputio je danas incijativu ministru prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branku Ružiću da se obilasci mesta ratnih stradanja kao u zemlji, regionu tako i u inostranstvu, od Terazija do Polarnog kruga, uvrste u obavezne programe rekreativnih nastava, studijskih putovanja i ekskurzija osnovnih i srednjih škola.
Incijativa podrazumeva, kako navode da se u program uvrste mesta stradanja civila i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe tokom Drugog svetskog rata, odnosno stratišta, gubilišta, bojišta, memorijalnih centara, znamenitih mesta, prostornih kulturno-istorijskih celina, spomen-parkova i spomen-područja kako u Srbiji tako i u inostranstvu.
Direktor Muzeja Dejan Ristić ministru prosvete je uz inicijativu predložio i spisak stotinak lokacija u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Austriji, Italiji, Nemačkoj, Holandiji, Poljskoj i Norveškoj koje bi đaci trebalo da posete.
Spisak uključuje lokalitete od Terazija, Šapca, Bihaća, Tjentišta, sela Doli, Jasenovca i Mirogoja, preko kuće Ane Frank, logora Aušvic-Birkenau, Mathauzen do Polarnog kruga.
Ristić navodi da kao matična muzejska ustanova Republike Srbije odgovorna za negovanje kulture sećanja na žrtve genocida - Srbe, Rome i Jevreje na tlu NDH, kao i na sve žrtve ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenih u Kraljevini Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata, smatraju da je od izuzetne važnosti da saznanja koja učenici stiču u redovonoj nastavi treba da budu upotpunjena kroz obilaske najznačajnijih lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve terora.
Kako ocenjuju organizovanje poseta mestima stradanja dalo bi, takođe, podsticaj za dalje stručno usavršavanje nastavnicima.
Ristić je pozvao i sve nastavnike istorije i drugih predmeta da razmotre predložene lokacije, kao i nužnost njihovog uključivanja u programe rekreativne nastave, studijskih putovanja i ekskurzija kako bi već naredne školske godine više učenika posetilo lokalitete koji podsećaju na tragičnu sudbinu civilnog stanovništva i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe.