Ружић: Циљ је што успешније управљање службеницима
БЕОГРАД: Влада Србије непрестано ради на активностима које имају за циљ што успешније управљање кадровима у управи и стварању много лепшег радног амбијента, јер на тај начин стварамо мотивисаније службенике, који су одговорни за квалитет услуга које пласирамо грађанима, изјавио је данас министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић.
Он је на конференцији о изазовима модерног приступа образовању и учењу одраслих "Заједно на истом задатку", која је одржана у Националној академији за јавну управу, подсетио на програм "Управљање људским ресурсима у локалној самоуправи - фаза 2".
Реч је о програму вредном четири милиона евра који финансирају Европска унија и Савет Европе, а спроводи Савет Европе у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе и Сталном конференцијом градова и општина.
Почео је прошле године и спроводиће се до 2021. године, а према речима Ружића тај програм је од великог значаја јер омогућава да се обезбеди адекватно стручно усавршавање запосленима на локалу.
"Из тог разлога смо веома захвални Савету Европе и делегацији ЕУ на разумевању и подршци која је континуирана и која нам је у овом домену заиста и потребна. Кроз тај пројекат заједно радимо на унапређењу стручног усавршавања у Србији и приближавању Србије вредностима и стандардима како ЕУ, тако и Савета Европе у погледу функционисања јавне управе, а сви знамо да је реформа јавне управе један од три критеријума нашег приближавања управо тим вредностима", рекао је Ружић.
Министар истиче да се инвестирањем у запослене и адекватним едукацијама омогућава достизање тог циља.
Он је навео да је нова зграда Националне академије за јавну управу изузетно леп и модеран простор, те да је то набољи симбол реформе јавне управе коју Србија спроводи.
"Мислим да то симболизује и промену државе према запосленима на свим нивоима власти", додао је Ружић.
Истакао је да су новим концептом стручног усавршавања желели да омогуће једнак приступ свих запослених истом квалитету обука, као и уједначено поступање управе према грађанима.
За квалитетне обуке је, каже, потребно имати и добар систем акредитације реализатора.
"Да бисмо одржали квалитет новоуспостављеног система стручног усавршавања, кључан је развој тренерских кадрова, као и тржишта реализатора обука. То тржиште мора да обједини спечифицна знања и вештине како из јавне управе, тако и из приватног и невладиног сектора“, додао је Ружић.
Вршилац дужности директора Националне академије за јавну управу Дражен Маравић је рекао да назив данашње конференције "Заједно на истом задатку" има више значења, наводећи да су Академија, МДУЛС, Савет Европе и делегација ЕУ заједно на истом задатку, а то је реформа јавне управе.
"Веома је значајно за нас да обезбедимо да се бројне новине које проистичу из реформи, процеса европских интеграција, примене међународних стандарда заиста примене у пракси. То је тешко постићи, али ми ћемо заједно да радимо на том задатку", казао је он.
Шеф Мисије Савета Европе у Београду, Тобијас Флесенкемпер, рекао је да Савет Европе подржава и тесно сарађује са институцијама у Србији на унапређењу система људских ресурса у јавној управи у начелу, а нарочито на општинском нивоу.
"Ми смо тај рад започели још 2003. године, а потом наставили 2008. након што је Србија потписала и потврдила Европску повељу о локалној самоуправи 2007. године", рекао је он и додао да та повеља утврђује стандарде за заштиту права локалних самоуправа.
Заменица шефа делегације ЕУ у Србији Матеја Норчич Штамцар је указала да су важне три ствари - реформа јавне управе у Србији, важност професионализације државне службе и подршка ЕУ реформи државне службе.
Када је реч о реформи јавне управе, навела је да је циљ да се обезбеде бољи услови грађанима и привреди и тиме омогући привредни раст.
"Подстицање грађана да учествују у процесима доношења одлука је саставни део те реформе", рекла је она и додала да реформа јавне управе представља један од три кључна стуба процеса приступања Србије ЕУ.