broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РОДИТЕЉИ, ПАЖЊА, можда је ВАШЕ ДЕТЕ БАШ У ОВОЈ ГРУПИ Вајбером кружи група 80+ ЕВО КАКВО СЕ БРУТАЛНО НАСИЉЕ ТАМО ОДВИЈА

20.11.2023. 07:49 07:55
Пише:
Извор: Freepik.com/ilustracija

Дигитално вршњачко насиље или цајбербулинг већ дуже време постоји и на нашим просторима, а тинејџери, и поред свег труда стручњака да то зауставе, увек нађу нови начин да малтретирају своје вршњаке.

У новосадским основним и средњим школама појавиле су се вајбер групе назване "80+" у коју администратори укључују децу бољег материјалног статуса, некада чак и против њихове воље, који имају станове веће од 80 квадратних метара, а све са циљем да шире трачеве и омаловажавају оне који су слабијег материјалног стања.

Ово није први пут да се овакве групе појављују код нас, а инспирисане су страним серијама за тинејџере у којима се популарне девојке или младићи у школи хвале својим новим стварима које су купили (телефони, гардероба, мотори, аутомобили...) или егзотичним местима на која су путовали, уз навођење цене тих аранжмана, а у исто време оговарају оне који то себи не могу да приуште.

Мајка тинејџерке шокирана степеном суровости

Како за "Блиц" прича мајка једне девојчице која је, како каже, ни крива ни дужна упала у ту групу, била је шокирана степеном суровости поједине деце у групи.

- Пишу свашта о другој деци. Те овај дечак у школу долази у истом дуксу већ три дана који је купио на пијаци, те она девојка има полован телефон који је наследила од старијег брата јер нема "лове" да купи нов, те онај дечак ове године није ишао на море јер су му родитељи "јадници који раде у продавници за бедне паре", те она девојка је бедна ку...ва и само вија спонзоре који ће јој у изласку платити пиће. Онда наравно ти постови, што је мени језиво, изазивају салве смеха многих чланова групе уз обавезне, само њима смешне, опаске у коментарима где додају "уље на ватру" и још више вређају децу која су им тренутно на мети - згрануто прича наша саговорница.

Каже да поједини трачеви стигну до оних који су се нашли на мети па долази и до свађа, али на срећу, колико она зна, до сада није долазило до физичког насиља нити је у групи било позива на насиље.

- Видела сам преко једне апликације за мобилне телефоне да ми ћерка у последње време проводи пуно времена на вајберу и одлучила сам да проверим шта толико тамо ради. Када сам видела, умало да паднем у несвест. Ми је нисмо тако васпитали. И супруг и ја потичемо из нормалних, просечних породица. Велики стан смо наследили, а тренутно имамо већа примања у односу на просечна зато што обоје радимо у ИТ сектору. Ипак, никада нисмо нашу децу учили да ниподаштавају нити омаловажавају другу децу, поготово не због њиховог материјалног стања - истиче наша саговорница.

Напустила групу, па уследиле претње

Додаје да јој је ћерка, када ју је питала откуд она у тој групи, рекла да ју је тамо убацила нека другарица и да она не учествује у тим трачарењима.

- Прегледала сам преписке и заиста је било тако, међутим, испоставило се да је "лајковала" неке постове и ја сам побеснела, изгрдила је и импулсивно реаговала тако што сам узела њен телефон и напустила групу, што се испоставило као велика грешка - објашњава мајка тинејџерке.

Додаје да су те неке популарне девојке које су и основале групу почеле да се распитују зашто је моја ћерка из ње изашла, а затим и почеле да прете преко заједничких пријатеља, не насиљем, него да ће онима које су оговарали рећи да је она то исто чинила и лајковала неке од тих постова уколико буде причала другима шта се дешава у групи.

Посаветовали смо се са једном пријатељицом која је педагог и она нам је рекла да подржава то што сам ћерку избрисала из те групе, али да је требало то мало суптилније да урадим.

- Рекла нам је да смо можда могли да смислимо неку причу која би можда "пила воду" код те деце. Можда смо након напуштања групе могли рећи да је изгубила телефон па да још није инсталирала вајбер или да јој кажемо да пренесе другарицама да сам ја схватила да пуно времена проводи на телефону те да сам јој преко поменуте апликације ограничила коришћење телефона, између осталог и зато што је, рецимо, купила неку прескупу ствар која јој не треба. Упозорила нас је да је танка граница која у таквим групама из обичних претњи откривања неких тајни може да пређе у насиље - прича наша саговорница.

Како је реаговала импулсивно и у афекту, избацивши ћерку из групе, наша саговорница није успела ни да уради "скриншотове" преписки, како би упозорила друге родитеље.

Неке групе могу отићи у екстрем и изазвати насиље

То је за "Блиц" потврдила и Дуња Топалски, породични психолог и психотерапеут под супервизијом, која каже да углавном постоје вође сваке групе и да од њих зависи да ли то може да оде у неки екстрем. Уколико је вођа само жељан пажње у смислу хваљења, али нема агресивну црту, не мора да значи да ће отићи у некакво насиље. Може чак да се деси да се група угаси сама од себе јер може већини чланова досадити.

Она додаје да је окупљање у групе природна појава од памтивека која је имала своју еволутивну сврху у смислу преживљавања а у овом случају у смислу социјалних односа. Млади се у тим годинама "траже", укључују се у разне групе у односу на преференције па то могу бити групе љубитеља одређеног бенда или музичког правца, неког глумца или неког спортског клуба...

- То је нормална ствар и део одрастања, а то и старији раде. Међутим, ту су јако битне вође тих група. Уколико је вођа релативно стабилна особа и долази из породично стабилног амбијента, то неће отићи у екстрем, али ако је вођа групе алфа мужјак или алфа женка, доминантан, који воли кавгу, може отићи у екстрем и направити озбиљан проблем што овде на срећу није случај - прича наша саговорница.

Родитељи, не грдите децу већ им објасните шта је добро, а шта није

Будући да су деца несигурна и да тек изграђују своју личност, родитељи свакако треба да обрате пажњу на то у какве групе им се деца укључују те да им на леп начин објасне зашто одређене групе нису добре за њих.

- У конкретном случају, родитељи треба да објасне деци колико је материјално заиста важно. Не треба да нам буде циљ да децу грдимо и критикујемо, поготово не да их осуђујемо. Треба сами да дођу до закључка да материјалне ствари не одређују особу у смислу да је неко због тога бољи од другога те да боље материјално стање аутоматски не чини неку особу добром и да, када то схвате, треба да се понашају у складу са тим. А пошто родитељи не знају какве су вође тих група, боље је да посаветују децу да остану у групи али да не учествују у дебатама па ће на њих вероватно и заборавити а потом могу да се извуку без икаквих последица, односно да не буду изопштени из друштва - објашњава Топалски.

Велики проблем да се стане на пут и укину овакве групе ствара чињеница да у њима нема позива на насиље или изопштавање из друштва, него само повремено вређање неке деце и класично "трачарење", што није кажњиво.

Управо зато, нити надлежни у школи нити неке друге инстанце не могу да забране овакве групе, али на родитељским састанцима могу да упозоре родитеље да овакве групе постоје те да их замоле да поразговарају са својом децом а и наставници и професори то да ураде и да им објасне да то што раде није у реду.

Блиц

Аутор:
Пошаљите коментар
ТРИБИНА ''ПРЕВЕНЦИЈА ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА – ШТА МОГУ ЈА ВЕЋ ДАНАС?“

ТРИБИНА ''ПРЕВЕНЦИЈА ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА – ШТА МОГУ ЈА ВЕЋ ДАНАС?“

15.11.2023. 10:18 10:38