Роботи неће отети радна места, биће нових послова
БЕОГРАД: Вештачка интелигенција неће смањити број радних места, иако ће развојем напредних технлогија поједине професије бити угашене, али ће истовремено бити створене и потпуно нове, речено је данас на панелу ''Вештачка интелигенција и биг дата'' којим је завршена четврта конференција Кине и 17 земаља Централне и Источне Европе (ЦИЕЗ) о сарадњи у иновацијама.
Оснивач и директор компаније ''Things Солвер'', која се бави машинским учењем и управљањем биг дата-ом, Дарко Марјановић каже да вештачка интелигенција неће много утицати на послове, да ће неке сигурно угасити, али и да ће многе створити.
''Због све комплекснијих технологија, друштво има све веће потребе, тако да мислим да радна места неће бити угрожена вештачком интелигенцијом'', рекао је Марјановић за Танјуг.
Нагласио је да су вештачка интелигенција и биг дата сциенце тренутно у успону, као и да право време ових технологија тек долази.
''Могу рећи да Србија прати оно што се дешава, да ми чак радимо и за компаније из Силиконске долине'', казао је Марјановић.
Што се тиче технолошких компанија које пружају такве услуге, Србија је, истиче Марјановић, јако близу глобалним трендовима, али каска када је реч о компанијама које их користе.
''Ипак, има компанија, попут Випа и банке Интеса, које су већ почеле да користе те технологије како би побољшале своје процесе'', навео је Марјановић.
На питање да ли је биг дата препрека за вештачку интелигенцију, као што многи тврде, Марјановић каже да више није и додаје да Гугл, рецимо, више не користи тај термин и да су сада све то подаци.
''Мислим да је ту битнији процес, односно, како направити нови процес развоја и како прилагодити организацију да прихвати промене. Битно је кренути постепено и полако, не треба се плашити да нећете успети, то је саставни део новог начина, развоја и имплементације биг дата и науке о подацима'', рекао је Марјановић.
Термин биг дата се односи на скупове података које због обима и сложености традиционални софтверски производи за обраду података нису у могућности да преузму, управљају и обрађују податке у оптималном временском року.
Подаци који се складиште у биг дата, могу да буду из извора као што су веб локације, друштвене мреже, стоне и мобилне апликације, сензоре и друге уређаје на интернету.
За функционисање биг дата потребно је да организације имају инфраструктуру за прикупљање и чување података, обезбеђивање приступа и осигурање информација док су у складишту и у преносу.
То укључује и системе за складиштење и сервере, софтвер за управљање подацима и њиховом интеграцијом, софтвер за пословну интелигенцију и анализу података и апликације за биг дата.