ПРЊАВОР ЈЕДИНО СЕЛО У СРБИЈИ КОЈЕ ИМА ОРДЕН Краљев орден нестао у рату, потомци га вратили после осам деценија
Орден Карађорђеве звезде са мачевима ИВ реда, којим је краљ Александар Карађорђевић 1934. одликовао село Прњавор код Шапца нестао је у вихору Другог светског рата, а потомци ратника и страдалника вратили су га у своје село после скоро 80 година.
На иницијативу Дејана Васића и прилозима ходочасника на Цер који чувају сећање на велико страдање у Првом светском рату израђен је нови орден.
- Процедура за прибављање сагласности за израду новог ордена је била тешка и комплексна, трајала је осам месеци, а сама израда 40 дана. Орден је веран оригиналу који се чува у Војном музеју у Београду и дариваћемо га селу, а чуваће се у музеју или историјској соби у којој ће бити стална поставка посвећена страдању нашег села у ратовима од 1912. до 1918. године - рекао је Васић.
Прњавор је једино село у Србији које има овај орден. Југословенски краљ Александар Карађорђевић је 1934. године потписао указ о одликовању Прњавора и Шапца као "места мученике" која су највише страдала на почетку Првог светског рата.
О томе је сведочио је и др Арчибалд Рајс који је по позиву Владе краљевине Србије истраживао злочине над цивилним становништвом и слободарском свету пренео истину о нечувеним злочинима аустроугарске војске.
Четири године након ослобођења Србије, на његову иницијативу и уз подршку краља Александра И Карађорђевића у порти цркве Светог пророка Илије саграђена је Спомен капела са костурницом која је освештана 5. новембра 1922. године.
- Краљ Александар Карађорђевић је 1934. боравио у Прњавору и лично предао орден, а том приликом се поклонио сенима 533 мештана чији су посмртни остаци похрањени у Спомен капели са костурницом. Жртве из овог места Српска православна црква је на стогодишњицу почетка Првог светског рата канонизовала као Свете великомученике и славе се 30. децембра, а од 1962. године Спомен костурница је проглашена за споменик културе од изузетног значаја - подсећају у Прњавору где памте и не заборављају жртве својих предака и поносно истичу да у селу живе потомци којих се не би постидели.
Телеграф