Пријемни испит на мађарском обавезан на УНС-у
Апелациони суд у Новом Саду потврдио је пресуду Вишег суда којом је утврђено да је новосадски Правни факултет поступао дискриминаторски према припадницима мађарске националне мањине.
У образложењу пресуде наводи се да Правни факултет није дозволио припадницима мађарске националне мањине полагање пријемног испита на матерњем језику за школску 2015/16, 2016/17 и 2017/18 годину, под условима и на начин прописан Покрајинском скупштинском одлуком о полагању пријемног испита на високошколску установу чији је оснивач АП Војводина на језицима националних мањина.
Како је саопштено из адвокатске канцеларије Бељански која је заступала НВО Савез мађарских ученика Војводине као тужиоца у спору против Правног факултета, та високообразовна институција је обавезна да за школску 2018/19 годину и убудуће, под претњом извршења, омогући полагање пријемног испита и на мађарском језику.
Подсетимо, Правни факултет још од 2012. године одбија да за кандидате за упис на студије права организује пријемни испит на мађарском језику. Савез мађарских ученика Војводине покренуо је зато пре три године судски спор јер, упркос покрајинској Уредби, која налаже да се на територији Аутономне покрајине Војводине на сваком факултету мора организовати пријемни испит и на језицима националних мањина, па тако и на мађарском језику, Правни факултет то није учинио.
Проблеми с организовањем пријемног испита на мађарском језику почели су 2012, када су кандидати који су средњу школу завршили на мађарском језику, на пријемном испиту добили задатак да полажу испит из српског језика и књижевности, преведен на мађарски језик. Ученици и њихови родитељи обавестили су савет да кандидати којима је матерњи језик мађарски нису полагали пријемни испит из историје и матерњег језика него су полагали испит из историје и из српског језика и књижевности – на мађарском језику.
Ђаци и њихови родитељи тада су у жалби истакли да Правни факултет о овоме није обавестио кандидате па су мађарски ученици, учећи градиво из мађарског језика, не својом кривицом на пријемном испиту постигли лошије резултате од очекиваних и нису успели да се упишу на buyеtsko финансирање студирања. Жалба четворо кандидата је одбијена, а тада се огласио и Национални савет Мађара, али и Мађарска влада, питајући се зашто је прекинута десетогодишња пракса да ђаци који су похађали наставу на мађарском језику пријемни испит полажу из матерњег, а не из српског језика, чији ниво није једнак оном који имају ђаци који су школе завршиле на српском језику.
Иначе, сви факултети Универзитета у Новом Саду поштују ову уредбу и организују пријемне испите на језицима мањина ако се, Уредбом прописани услови, испуне. Прјемни испит на Правном факултету полаже се на основу збирки са датим питањима и тачним одговорима, те практично улазак на buyеt зависи од успеха у средњој школи.
И. В.