Prijemni ispit na mađarskom obavezan na UNS-u
Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je presudu Višeg suda kojom je utvrđeno da je novosadski Pravni fakultet postupao diskriminatorski prema pripadnicima mađarske nacionalne manjine.
U obrazloženju presude navodi se da Pravni fakultet nije dozvolio pripadnicima mađarske nacionalne manjine polaganje prijemnog ispita na maternjem jeziku za školsku 2015/16, 2016/17 i 2017/18 godinu, pod uslovima i na način propisan Pokrajinskom skupštinskom odlukom o polaganju prijemnog ispita na visokoškolsku ustanovu čiji je osnivač AP Vojvodina na jezicima nacionalnih manjina.
Kako je saopšteno iz advokatske kancelarije Beljanski koja je zastupala NVO Savez mađarskih učenika Vojvodine kao tužioca u sporu protiv Pravnog fakulteta, ta visokoobrazovna institucija je obavezna da za školsku 2018/19 godinu i ubuduće, pod pretnjom izvršenja, omogući polaganje prijemnog ispita i na mađarskom jeziku.
Podsetimo, Pravni fakultet još od 2012. godine odbija da za kandidate za upis na studije prava organizuje prijemni ispit na mađarskom jeziku. Savez mađarskih učenika Vojvodine pokrenuo je zato pre tri godine sudski spor jer, uprkos pokrajinskoj Uredbi, koja nalaže da se na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine na svakom fakultetu mora organizovati prijemni ispit i na jezicima nacionalnih manjina, pa tako i na mađarskom jeziku, Pravni fakultet to nije učinio.
Problemi s organizovanjem prijemnog ispita na mađarskom jeziku počeli su 2012, kada su kandidati koji su srednju školu završili na mađarskom jeziku, na prijemnom ispitu dobili zadatak da polažu ispit iz srpskog jezika i književnosti, preveden na mađarski jezik. Učenici i njihovi roditelji obavestili su savet da kandidati kojima je maternji jezik mađarski nisu polagali prijemni ispit iz istorije i maternjeg jezika nego su polagali ispit iz istorije i iz srpskog jezika i književnosti – na mađarskom jeziku.
Đaci i njihovi roditelji tada su u žalbi istakli da Pravni fakultet o ovome nije obavestio kandidate pa su mađarski učenici, učeći gradivo iz mađarskog jezika, ne svojom krivicom na prijemnom ispitu postigli lošije rezultate od očekivanih i nisu uspeli da se upišu na buyetsko finansiranje studiranja. Žalba četvoro kandidata je odbijena, a tada se oglasio i Nacionalni savet Mađara, ali i Mađarska vlada, pitajući se zašto je prekinuta desetogodišnja praksa da đaci koji su pohađali nastavu na mađarskom jeziku prijemni ispit polažu iz maternjeg, a ne iz srpskog jezika, čiji nivo nije jednak onom koji imaju đaci koji su škole završile na srpskom jeziku.
Inače, svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu poštuju ovu uredbu i organizuju prijemne ispite na jezicima manjina ako se, Uredbom propisani uslovi, ispune. Prjemni ispit na Pravnom fakultetu polaže se na osnovu zbirki sa datim pitanjima i tačnim odgovorima, te praktično ulazak na buyet zavisi od uspeha u srednjoj školi.
I. V.