overcast clouds
12°C
06.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0125
usd
106.1049
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРЕВЕНЦИЈА МЕЛАНОМА Фотографијама о тамној страни Сунца

28.06.2020. 11:06 11:10
Пише:
Фото: “Тамна страна Сунца” изложба фотографија Удружења пацијената оболелих од меланома Фото: Љ. Петровић

Меланом је најсмртоноснији облик рака коже и у нашој земљи годишње оболи око 600 људи, а више од 200 њих добије метастатски меланом, који је до пре десетак година био смртоносна болест.

 Захваљујући иновативним терапијама, то више није тако и данас је значајно продужен животни век оболелих. Удружење пацијената оболелих од меланома организовало је у Новом Саду изложбу фотографија “Тамна страна Сунца”, коју посетиоци могу да виде на првом спрату Спенса до 2. јула.

Председник Покрајинског комитета удружења Живорад Антонић каже да су фотографије које су постављене добијене од загребачког удружења, а осим у Новом Саду, изложбу су могли да виде и посетиоци у Земуну и Ваљеву, а планира се поставка и у Нишу и другим градовима.

- Сунце је основни покретач живота на нашој планети, али и ризик за настанак најопаснијег и најсмртоноснијег рака коже, меланома. Оваквим манифестацијама, а и деловањем Удружења, желимо да утичемо на свест људи и да се повећа превенција настанка ове болести. Наши пацијенти прву савремену терапију почели су да добијају од 2017. године, а од јануара ове године имамо још једну савремену терапију. У питању је смртно озбиљна болест која не бира пол, године, расу. Боб Марли је можда један од најпознатијих људи који је умро од меланома, којег је имао испод нокта на палцу леве ноге - испричао је Антонић.

Како је објаснио, свако треба да прегледа своју кожу и то није неки тежак и захтеван посао.

- Ако после туширања проверимо каква нам је фризура, зашто не бисмо проверили и да ли имамо нове младеже или је неки стари променио облик - напоменуо је Антонић.

Осим изложбе, Удружење је на отварању организовало и прикупљање потписа за петицију за забрану рада соларијума. Антонић је нагласио како је од прошле године соларијум забрањен за млађе од 18 година, али сматра да они треба потпуно да буду забрањени.

- Ако возачи мотора носе кациге када се возе, ако у колима везујемо појас, зашто да не утичемо и на кожу, која је наш највећи орган. Кожа памти и због тога желимо да утичемо на то да се делује против овог, да тако кажем, плаћеног самоубиства. Имамо сазнање да неке девојке у једном дану иду из једног, у други, па у трећи салон. То је јако лоше - испричао је Антонић и додао како меланом може да се појави било где на кожи, а њему се појавио пре три године на унутрашњој страни бутине, на месту које никада није било изложено сунцу.

Интерниста онколог из Института за онкологију Војводине доценткиња др Борислава Николин бави се патологијом меланома већ 30 година. И она је против соларијума и каже како постоје научна, доказана сазнања да он утиче на појаву меланома, јер на њега утичу и природни и вештачки УВ зраци.

- Кампањама, едукацијом, трудимо се да подигнемо ниво свести људи. Код нас још увек постоји мода тамног тена и потребан је велики напор да би људи схватили колико је то опасно. Превенција је кључ успеха, а меланом настаје због излагања УВ зрацима - испричала је др Николин.

Када је реч о коришћењу соларијума, она је навела како се утицај соларијума прати у последње две – три деценије, од како су се они појавили код нас.

- Кључно је да држава мора да регулише посете соларијумима, а од прошле године постоји ограничење да могу да их користе само пунолетни, односно да су забрањени за малолетне особе. Прва земља која је открила утицај соларијума на меланом, Аустралија, увела је забрану. У Војводини имамо 150 новодијагностикованих годишње, а у Србији је тај број 500 - казала је др Николин и додала како експозиција УВ зрацима доводи до мутација.

Истакла је да је рана дијагностика изузетно важна, како се не би развио метастатски карцином. Навела је и да пацијенти у последње три године добијају иновативну терапију, а да сваке године Републички фонд за здравствено осигурање омогући неку нову терапију, која резултира бољим преживљавањем и излечењем.

- Сваки човек треба да научи шта је самопреглед и да прати или одстрани све што је ново или промењено на кожи. Први корак је одлазак код дерматолога, а онда долазе код нас на лечење - навела је др Николин и напоменула како постоје меланоми коже, слузокоже и ока, као и промене које су апигментне и не виде се на кожи.

Отварању изложбе присуствовали су многи наши лекари из Клиничког центра Војводине, као и из Институту за онкологију, Института за јавно здравље Војводине и других установа.

 

Љубица Петровић

 

 

 

 “Тамна страна Сунца” изложба фотографија Удружења пацијената оболелих од меланома Фото: Љ. Петровић

Аутор:
Пошаљите коментар
Пацијенти оболели од меланома: Укинути соларијуме

Пацијенти оболели од меланома: Укинути соларијуме

12.06.2020. 08:16 08:22
О лечењу меланома на Тргу слободе

О лечењу меланома на Тргу слободе

30.05.2019. 09:17 09:20
Еуромеланом: Бесплатни прегледи коже широм Србије

Еуромеланом: Бесплатни прегледи коже широм Србије

08.05.2019. 12:55 12:56