Представници Европрајда предали петицију са 27.000 потписа
БЕОГРАД: Организатори Европрајда 2022 и представници Европске асоцијације прајдова поднели су данас петицију Влади Србије са 27.000 потписа, у коме се, како је рекао координатор Европрајда Горан Милетић, тражи од председника и премијерке да својим ауторитетом и надлежностима омогуће одржавање те манифестације.
Милетић је на ванредној конференцији за медије испред Владе Србије рекао да ће се најављена шетња сутра десити и да представници Европрајда инстистирају на томе да се одржи у формату у коме је предвиђена.
Он је навео да ће вечерас и сутра у 18.00 часова бити организована два концерта на Ташмајдану, те додао да је направљен компромис тиме што је померено место одржавања концерта са Доњег Калемегдана на Ташмајдан.
Како је рекао, након забране које је уследила од стране МУП-а, организатори Европрајда су добили "два шамара" од правосудних институција.
"Првенствено од Управног суда који уместо да је рекао да ће брзо решити оно што буде поднето, они су рекли да није ништа поднето", рекао је Милетић и додао да је још горе саопштење од Јавног тужилаштва које није саопштило да ће се бавити само насилницима, већ је најавило прекршајно кажњавање учесника и гостију Европрајда.
Он је рекао да је то неприхватљива порука и врло разочаравајућа и навео да су организатори Европрајда, како би се, каже, све вратило у правне и легалне оквире, поново поднели пријаву МУП-у, због шетње, односно скупа на отвореном, који је то забранио.
"Ми још увек од Тужилаштва нисмо чули ниједан једини случај где су они ухапсили неког ко прети, да су покренули неку истрагу према некима који би евентуално претили због Европрајда, припремили неко насиље или било шта друго урадили. То је оно чиме Тужилаштво треба да се бави", рекао је Милетић.
Он је рекао новинарима да током prеthodnih дана, од када је почела недеља Европрајда, није било ниједног инцидента и навео да ће се сутра у шетњу кренути симболично од Уставног суда.
Милетић је навео да се у шетњу може доћи из Таковске или из Кнеза Милоша.
"Уставни суд је она институција која је четири пута прогласила овакве забране неуставним и позивамо Уставни суд да поново донесе исту одлуку да је (забрана шетње) противуставна", рекао је Милетић.
На питање новинара о броју гостију који ће се окупити у сутрашњој шетњи, Милетић је рекао да се гости не могу бројити и да је овогодишњи Европрајд другачији од Прајда који је раније био.
"Када имате Европрајд, људи долазе туристички да виде град, али не јављају се нама, напросто дођу у Београду, можемо да знамо да ће бити 50 глумаца, 300 активиста из региона, али преко тога не знамо колико људи је дошло због Европрајда", рекао је Милетић и позвао људе да се придруже сутрашњој шетњи.
Изразио је наду да ће доћи и људи из власти, као и да ће полиција бити на скупу.
"Када правите овако један велики догађај, ово је као Евровизија, не можете ви направити ово без контакта са државом, а то укључује три тачке, прва је Град Београд, друго је полиција и трећа је Влада Србије. Конакти су увек постојали и никада нису прекинути", поручио је Милетић и одговорио на питање новинара да нема страх због шетње, те да се осећа потпуно безбедно.
На питање како је дошло до тога да се промени рута и скрати шетња, Милетић је рекао да су са државом разматране разне опције које постоје, као и да се "ту није могло доћи до неког договора".
"Али, ово је максимум који можемо да урадимо са наше стране. Сачекајмо шта ће држава рећи и полиција, свакако контакти постоје, али ово није неки договор којем смо се ми надали", истакао је Милетић.
Председница Европске асоцијације организатора прајдова Кристине Гарина рекла је да људска права сваког морају бити заштићена, посебно када су угрожена и додала да то не сме да зависи од околности.
"Она увек морају бити заштићена и очекујемо да ће се шетња одржати сутра онако како је премијерка раније обећала", поручила је Гарина.