Правни факултет УНС: Правна традиција и нови правни изазови
НОВИ САД: На Правном факултету Универзитета у Новом Саду данас и сутра одржава се међународна научна конференција „Правна традиција и нови правни изазови“, посвећена актуелним питањима из различитих области данашњег света и правне регулативе.
Организатори су посебну пажњу посветили изазовима информационог друштва. Главни уводничар у пленарном делу Конференције је проф. др Марко Илешич, судија Суда правде Европске уније у Луксембургу, известилац у чувеном случају Гугл против Шпаније, који је имао кључну улогу у настајању тзв. права на заборав. Пресудом донетом поводом тог случаја утврђено је да појединац има право да под одређеним условима захтева да се с интернета уклоне подаци који нарушавају његов углед у друштву. Сматра се да је то преседан којим је означен почетак увођења реда у области која дубоко задире у свакодневни живот великог броја грађана.
Како наводи председник организационог одбора конференције проф. др х.ц Душан Николић, професор Илешич у оквиру излагања на тему „Заштита личних података против слободе информисања“ говори о још два повезана случаја у којима је био судија известилац, а поводом којих су пре неколико дана донете пресуде од једнако великог значаја за човечанство.
Правни факултет Универзитета у Новом Саду је почаствован тиме што ће бити прва институција у свету, после Суда правде Европске уније, у којој ће проф. Илешич образложити своје ставове. Реч је о прворазредном догађају за правнике, за оне који се баве информационо-телекомуникационим технологијама, медијима и др. Професор Марко Илешич говори тринаест језика. На Конференцији ће излагати на српском, истиче др Николић.
У оквиру Конференције одржаће се три округла стола, у вези са темама које су посебно актуелне. Један од њих је од нарочитог значаја за регион. Реч је о својеврсном деканском форуму под називом „Сарадња правних факултета у Југоисточној Европи“. Скуп је посвећен стотој годишњици Универзитета и Правног факултета у Љубљани (1919 – 2019). На њему декани двадесетак правних факултета из Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније и Србије, разговарају о сарадњи у области науке и високог образовања.
У пленарном делу конференције и у оквиру 11 паралелних секција биће презентовано око 60 реферата, који су посвећени различитим изазовима са којима се суочава човечанство, као што су: масовне миграције становништва; климатске промене; драматичан раст броја становника на планети и истовремена снажна депопулација у појединим деловима света; драстично социјално раслојавање и раст неједнакости међу државама и унутар појединих држава; велике економске кризе; масовно коришћење информатичке и телекомуникационе технологије; нови облици компјутерског криминала; убрзани развој биотехнологије и др.
Други округли сто организован је поводом осам стотина година од доношења (1219 – 2019) Законоправила - номоканона Светог Саве, који многи сматрају првим уставним актом Србије. На скупу ће се водити дискусија о његовој правној природи и историјском значају.
Трећи округли сто Климатске промене: природни и друштвени закони интердисциплинарног је карактера. У оквиру њега научници који се баве природним и друштвеним наукама разговарају о стварним узроцима тих промена, о њиховим последицама и одговорима на изазове које оне доносе у сфери права. Скуп је посвећен чувеном климатологу Милутину Миланковићу (Даљ, 1879 – Београд, 1958).
В. Ц.