Pravni fakultet UNS: Pravna tradicija i novi pravni izazovi
NOVI SAD: Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu danas i sutra održava se međunarodna naučna konferencija „Pravna tradicija i novi pravni izazovi“, posvećena aktuelnim pitanjima iz različitih oblasti današnjeg sveta i pravne regulative.
Organizatori su posebnu pažnju posvetili izazovima informacionog društva. Glavni uvodničar u plenarnom delu Konferencije je prof. dr Marko Ilešič, sudija Suda pravde Evropske unije u Luksemburgu, izvestilac u čuvenom slučaju Gugl protiv Španije, koji je imao ključnu ulogu u nastajanju tzv. prava na zaborav. Presudom donetom povodom tog slučaja utvrđeno je da pojedinac ima pravo da pod određenim uslovima zahteva da se s interneta uklone podaci koji narušavaju njegov ugled u društvu. Smatra se da je to presedan kojim je označen početak uvođenja reda u oblasti koja duboko zadire u svakodnevni život velikog broja građana.
Kako navodi predsednik organizacionog odbora konferencije prof. dr h.c Dušan Nikolić, profesor Ilešič u okviru izlaganja na temu „Zaštita ličnih podataka protiv slobode informisanja“ govori o još dva povezana slučaja u kojima je bio sudija izvestilac, a povodom kojih su pre nekoliko dana donete presude od jednako velikog značaja za čovečanstvo.
Pravni fakultet Univerziteta u Novom Sadu je počastvovan time što će biti prva institucija u svetu, posle Suda pravde Evropske unije, u kojoj će prof. Ilešič obrazložiti svoje stavove. Reč je o prvorazrednom događaju za pravnike, za one koji se bave informaciono-telekomunikacionim tehnologijama, medijima i dr. Profesor Marko Ilešič govori trinaest jezika. Na Konferenciji će izlagati na srpskom, ističe dr Nikolić.
U okviru Konferencije održaće se tri okrugla stola, u vezi sa temama koje su posebno aktuelne. Jedan od njih je od naročitog značaja za region. Reč je o svojevrsnom dekanskom forumu pod nazivom „Saradnja pravnih fakulteta u Jugoistočnoj Evropi“. Skup je posvećen stotoj godišnjici Univerziteta i Pravnog fakulteta u Ljubljani (1919 – 2019). Na njemu dekani dvadesetak pravnih fakulteta iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije, razgovaraju o saradnji u oblasti nauke i visokog obrazovanja.
U plenarnom delu konferencije i u okviru 11 paralelnih sekcija biće prezentovano oko 60 referata, koji su posvećeni različitim izazovima sa kojima se suočava čovečanstvo, kao što su: masovne migracije stanovništva; klimatske promene; dramatičan rast broja stanovnika na planeti i istovremena snažna depopulacija u pojedinim delovima sveta; drastično socijalno raslojavanje i rast nejednakosti među državama i unutar pojedinih država; velike ekonomske krize; masovno korišćenje informatičke i telekomunikacione tehnologije; novi oblici kompjuterskog kriminala; ubrzani razvoj biotehnologije i dr.
Drugi okrugli sto organizovan je povodom osam stotina godina od donošenja (1219 – 2019) Zakonopravila - nomokanona Svetog Save, koji mnogi smatraju prvim ustavnim aktom Srbije. Na skupu će se voditi diskusija o njegovoj pravnoj prirodi i istorijskom značaju.
Treći okrugli sto Klimatske promene: prirodni i društveni zakoni interdisciplinarnog je karaktera. U okviru njega naučnici koji se bave prirodnim i društvenim naukama razgovaraju o stvarnim uzrocima tih promena, o njihovim posledicama i odgovorima na izazove koje one donose u sferi prava. Skup je posvećen čuvenom klimatologu Milutinu Milankoviću (Dalj, 1879 – Beograd, 1958).
V. C.