ПОВРАТАК ОТПИСАНОГ Тенк Т-55 поново у строју?
НОВИ САД: Један од најпознатијих тенкова бивше ЈНА Т-55 могао би после скоро деценију и по да се врати у строј Војске Србије. Таква могућност, додуше најављена је, за сада, само преко медија, док званичних реакција из војних кругова нема.
“Ватру” о повратку легендарних тенка Т-55, који је четири деценије био окосница југословенских оклопних снага, “запалио” је блог Балканска безбедносна мрежа. Портал преноси да је са списка од 282 отписана тенка Т-55 изузето 100 ових челичних грдосија, који ће бити стратегијска резерва.
- По садашњој формацији, Војска Србије располаже са четири батаљона тенкова М-84 и нешто мање тенкова Т-72М. Укупно се у четири бригаде Копнене војске, у Центру за обуку у Пожаревцу, у ремонтној резерви и на полигону “Пасуљанске ливаде” налази 232 тенка М-84 и 61 тенк Т-72М. Тај број би могао да се додатно повећа уколико се оствари најављивана донација од 30 тенкова Т-72Б1МС из Русије. Са планираних 100 тенкова Т-55 који би били оспособљени и преведени у стратегијску резерву, Војска Србије ће заиста бити убедљиво најбројнија тенковска снага у читавом региону - предочава уредник у Балканској безбедносној мрежи Војкан Костић.
Иако се одређен број тих тенкова налази у складиштима БиХ, Хрватске, Мађарске, Бугарске и Румуније, по броју тенкова у активним јединицама ВС је и сада доминантна, а та предност би била додатно увећана планираним повратком тенкова Т-55.
Ови оклопњаци за потребе ЈНА набављани су од 1964. до 1983. године од Совјетског Савеза, Пољске и Чехословачке, а претпоставка је да је у те две деценије купљено око 1.500 тих оруђа. Тенк Т-55 је био најзаступљенији у ЈНА (попуњавао је 60 одсто оклопних састава) и коришћен је и после распада Југославије, како у новонасталој федерацији Србије и Црне Горе, тако и у Хрватској, Републици Српској, Федерацији БиХ и у Словенији.
СРЈ је своје оклопне јединице у великој мери заснивала на том типу тенка па је пресек стања у марту 2004. године указивао да је на листи технике 727 тенкова Т-55. Министарство одбране је почетком фебруара 2015. најавило продају 282 тенка Т-55. У међувремену одржана су два тендера за продају по 30 тенкова, а продато је 37 комада.
Сада се ситуација променила и одлучено је, како наводе војни аналитичари, да се из безбедносних разлога издвоји 100 отписаних тенкова, ремонтују у Чачку и ставе у стратешку резерву.
По садашњој формацији, Војска Србије расплаже са четири батаљона тенкова М-84 и нешто мало старијих тенкова Т-72. Мања количина тих оруђа налази се и на интервидовском полигону „Пасуљанске ливаде” код Ћуприје и у Центру за обуку војника Копнене војске у Пожаревцу, пише Балканска безбедносна мрежа.
Тенковски батаљон (по један у свакој бригади КоВ) састоји се од четири чете по 13 тенкова, плус командни тенк команданта батаљона, што у збиру износу 53 тенка по бригади. По 53 тенка М-84 се налази у батаљонима у Првој, Другој и Трећој бригади КоВ, док је у четвртој бригади тенковски батаљон мешовит - три чете имају тенкове М-84 док је једна чета попуњена тенковима Т-72М.
У активним бригадама КоВ Србија има 212 тенкова. Ту треба рачунати и на возила из Пожаревца, са Пасуљанских ливада и из ремонтне резерве (20 тенкова). Конкретно, у јединицама и резерви има 232 тенка М-84 и М-84А, као и 61 тенк Т-72. Тај број није коначан ако се реализује најављивана донација 30 тенкова Т-72Б1МС из Русије.
- Логика која би стајала иза ове намере је знатно лакша, бржа и јефтинија обука резервиста - указује Костић.
Познаваоци те проблематике наводе да је у неким касарнама повремено провођена нека форма провизорног одржавања те технике, односно да су тенкови прегледани, каткад и запуштени мотори и кондиционирани акумулатори.
Милан Бозокин