POVRATAK OTPISANOG Tenk T-55 ponovo u stroju?
NOVI SAD: Jedan od najpoznatijih tenkova bivše JNA T-55 mogao bi posle skoro deceniju i po da se vrati u stroj Vojske Srbije. Takva mogućnost, doduše najavljena je, za sada, samo preko medija, dok zvaničnih reakcija iz vojnih krugova nema.
“Vatru” o povratku legendarnih tenka T-55, koji je četiri decenije bio okosnica jugoslovenskih oklopnih snaga, “zapalio” je blog Balkanska bezbednosna mreža. Portal prenosi da je sa spiska od 282 otpisana tenka T-55 izuzeto 100 ovih čeličnih grdosija, koji će biti strategijska rezerva.
- Po sadašnjoj formaciji, Vojska Srbije raspolaže sa četiri bataljona tenkova M-84 i nešto manje tenkova T-72M. Ukupno se u četiri brigade Kopnene vojske, u Centru za obuku u Požarevcu, u remontnoj rezervi i na poligonu “Pasuljanske livade” nalazi 232 tenka M-84 i 61 tenk T-72M. Taj broj bi mogao da se dodatno poveća ukoliko se ostvari najavljivana donacija od 30 tenkova T-72B1MS iz Rusije. Sa planiranih 100 tenkova T-55 koji bi bili osposobljeni i prevedeni u strategijsku rezervu, Vojska Srbije će zaista biti ubedljivo najbrojnija tenkovska snaga u čitavom regionu - predočava urednik u Balkanskoj bezbednosnoj mreži Vojkan Kostić.
Iako se određen broj tih tenkova nalazi u skladištima BiH, Hrvatske, Mađarske, Bugarske i Rumunije, po broju tenkova u aktivnim jedinicama VS je i sada dominantna, a ta prednost bi bila dodatno uvećana planiranim povratkom tenkova T-55.
Ovi oklopnjaci za potrebe JNA nabavljani su od 1964. do 1983. godine od Sovjetskog Saveza, Poljske i Čehoslovačke, a pretpostavka je da je u te dve decenije kupljeno oko 1.500 tih oruđa. Tenk T-55 je bio najzastupljeniji u JNA (popunjavao je 60 odsto oklopnih sastava) i korišćen je i posle raspada Jugoslavije, kako u novonastaloj federaciji Srbije i Crne Gore, tako i u Hrvatskoj, Republici Srpskoj, Federaciji BiH i u Sloveniji.
SRJ je svoje oklopne jedinice u velikoj meri zasnivala na tom tipu tenka pa je presek stanja u martu 2004. godine ukazivao da je na listi tehnike 727 tenkova T-55. Ministarstvo odbrane je početkom februara 2015. najavilo prodaju 282 tenka T-55. U međuvremenu održana su dva tendera za prodaju po 30 tenkova, a prodato je 37 komada.
Sada se situacija promenila i odlučeno je, kako navode vojni analitičari, da se iz bezbednosnih razloga izdvoji 100 otpisanih tenkova, remontuju u Čačku i stave u stratešku rezervu.
Po sadašnjoj formaciji, Vojska Srbije rasplaže sa četiri bataljona tenkova M-84 i nešto malo starijih tenkova T-72. Manja količina tih oruđa nalazi se i na intervidovskom poligonu „Pasuljanske livade” kod Ćuprije i u Centru za obuku vojnika Kopnene vojske u Požarevcu, piše Balkanska bezbednosna mreža.
Tenkovski bataljon (po jedan u svakoj brigadi KoV) sastoji se od četiri čete po 13 tenkova, plus komandni tenk komandanta bataljona, što u zbiru iznosu 53 tenka po brigadi. Po 53 tenka M-84 se nalazi u bataljonima u Prvoj, Drugoj i Trećoj brigadi KoV, dok je u četvrtoj brigadi tenkovski bataljon mešovit - tri čete imaju tenkove M-84 dok je jedna četa popunjena tenkovima T-72M.
U aktivnim brigadama KoV Srbija ima 212 tenkova. Tu treba računati i na vozila iz Požarevca, sa Pasuljanskih livada i iz remontne rezerve (20 tenkova). Konkretno, u jedinicama i rezervi ima 232 tenka M-84 i M-84A, kao i 61 tenk T-72. Taj broj nije konačan ako se realizuje najavljivana donacija 30 tenkova T-72B1MS iz Rusije.
- Logika koja bi stajala iza ove namere je znatno lakša, brža i jeftinija obuka rezervista - ukazuje Kostić.
Poznavaoci te problematike navode da je u nekim kasarnama povremeno provođena neka forma provizornog održavanja te tehnike, odnosno da su tenkovi pregledani, katkad i zapušteni motori i kondicionirani akumulatori.
Milan Bozokin