Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Повратак грејању на дрва: Сваке зиме све више огарављених оџака

26.11.2017. 11:01 11:10
Пише:
Фото: Dnevnik (Jelena Ivanović), ilustracija

НОВИ САД: Пре неколико дана из Ваљева је стигла информација да је и ове године, као и прошле, са почетком новембра, овај крај постао најугроженији у Србији по количини суспендованих и респирабилних ПМ10 честица у ваздуху (штетне микрочестице које се везују за плућне алвеоле).

Њихово појављивање у атмосфери углавном се везује за издувне гасове возила у саобраћају, топлане и електране на угаљ, као и за велика индустријска постројења…

Међутим, у ваљевском крају кажу да се појачано присуство ПМ10 честица у ваздуху поклапа са враћањем великог броја домаћинстава грејању на чврста горива, пре свега дрва…

Није само у ваљевском крају појачана потрошња дрва у загревању кућа, у већини стоваришта широм Србије бележи се већа потражња за тврдим огревним дрветом (највише се продају буква и багрем), а чини се и да никад богатија није била понуда разних варијанти “смедереваца” и сличних пећки.

Не треба много трагати за разлогом веће потрошње огревних дрва, јер простом употребом основних рачунских операција, врло лако се стиже до упоредних цена свих врста грејања где уз пар изузетака, по правилу дрва држе позицију најјефтиније варијанте.

Наиме, на стовариштима у Новом Саду и околини кубни метар тврдих дрва се продаје по цени од 5.300 до 6.300  динара, а за загревање иоле изолованог објекта од 100 метара квадратних довољно је око 12 -13 кубика дрва и са евентуалним трошковима сечења и цепања, такво домаћинство ће грејна сезона коштати око 80.000 динара.

Наравно, овај износ може бити и нижи уколико се у потрагу са огревним дрветом крене по забаченијим фрушкогорским селима где се,  барем према тихим гласинама, дрва могу наћи и по цени од 4.500 динара.

Удаљеност повећава трошкове превоза па је крајња цена близу оне коју треба платити на стовариштима, а осим тога постоји и реална опасност да  током транспорта неко од овлашћених лица постави питање порекла таквог товара дрва,  па на крају могу да коштају к’о Светог Петра кајгана…

Да се све више домаћинстава окреће ложењу, потврђују и информације из Националног парка Фрушка гора и ЈП “Војводинашуме” где кажу да им већ пар година расте потражња за огревним дрвима, али да се истовремено бележе и појачане активности шумокрадица који су дрва почели да секу и у најзаштићенијим шумама Фрушке горе.

Иако је гасна мрежа у последњих неколико година стигла и до већине села, овај “обећани” енергент ипак није испунио очекивања. Са ценом која константно расте, нестабилним квалитетом гаса који се испоручује и сталном тензијом око тога којим ће токовима стизати до наше земље, корисници сваку зиму дочекују са неизвесношћу јер се готово свакодневно могу чути претње да ће неко негде “заврнути славину”.


Рударе биткоине и греју куће

У руском граду Иркутск у Сибиру примећено је појачано интересовање за “рударењем“ криптовалута због ниске цене енергената, а локални предузетници смислили су начин како да енергију произведену “рударењем“ биткоина искористе за грејање својих кућа.

За рударење криптовалута потребни су снажни рачунари који троше доста струје и због тога се комплетна опрема прилично загрева, а нису занемарљиви ни рачуни за електричну енергију који стижу онима који се баве тражењем биткоина. 

Међутим, у Иркутску је струја јефтина – око пет пута јефтинија него у Москви и због тога се у овом сибирском граду око 1.000 људи баве рударењем биткоина.

Машине за рударење обично се хладе вентилаторима, а топлота се потом испушта у атмосферу. Ми мислимо да то није ни рационално нити еколошки, каже Сергеј Фролов који се професионално бави „рударењем“ и додаје да је због тога имплементиран систем који користи рачунарску снагу и топлоту која се ствара за грејање домова.

Његов план је да до 2020. године за “рударење“ оспособе 2.000 кућа укупне површине од 80.000 квадрата чиме ће се њихов капацитет рударења проширити, док ће истовремено за ове објекте бити решено питање грејања. 


 Уз потрошњу којој се због неједнаког квалитета гаса не може ући у траг и цену од четрдесетак динара по кубном метру, грејање на природни гас је варијанта коју напушта све већи број домаћинстава, а због већ постојећих инсталација они се најчешће окрећу дрвима или угљу, а ређе електричној енергији.

На сам помен грејања на струју, већина оних који су пробали да се огреју преко ЕПС-а ће се ухватити за главу и рећи “само то не”… Релативно скупа струја, компликовани обрачуни и нејасни рачуни у овом случају тек постају нерешива енигма јер како кажу они који се овако греју, готово је немогуће планирати и проценити трошкове грејне сезоне.


Агенција за енергетику Републике Србије  објавила је пред почетак овогодишње сезоне упоредне трошкове за грејање просечно изолованог стамбеног објекта површине 60 квадратних метара за добијање просечне температуре од 20 степени током 180 дана трајања грејне сезоне 

Врста

Ефикасност

Годишња потр.

Цена по јед.

Укупно (дин)

Дрва – мека

65%

8,2 м3

4.500

37.100

Дрва - тврда

55%

9,7 м3

6.200

60.400

Пелет

80%

2,5 т

26.000

65.800

Угаљ-сирови

55%

6,4

7.800

49.900

Угаљ-сушени

55%

3,4

13.800

47.300

Природни гас

90%

1.080 м3

38,8

41.900

Пропан бутан

85%

829 кг

154,4

128.000

Лож уље

80%

1.149 л

89,8

103.000

ТА пећ (пуњење ноћу)

91%

9.900 књ/х

 

47.800

ТА пећ (допуњавање дању)

93%

9.720 књ/х

 

68.800

Грејна тела и котлови на струју

100%

9.000 књ/х

 

127.900


Иако се готово свакодневно говори о енергетској ефикасности и алтернативним изворима енергије, пројекти са соларним плочама и другим еколошки прихватљивим варијантама још увек су толико малобројни да тешко могу и да уђу у статистику, док је са друге стране све више oyaka који се диме… 

Нико Перковић

Пише:
Пошаљите коментар