После 20 година бољи квалитет воде језера Палић
ПАЛИЋ: Квалитет воде у језеру Палић сада је најбољи у односу на протеклих 20 година, у августу почиње проширење канализационе мреже, након чега ће се градити потисни вод који ће одводити воду до градског пречистача и на пролеће креће садња зеленог појаса око језера.
Тендер за изградњу, односно проширење канализационе мреже на Палићу, којом ће се знатно смањити загађење језера, завршен је, изабран је извођач радова и очекује се да градња 15 километара мреже почне средином августа.
Планирано је, према речима директора суботичког ЈКП Водовод и канализација Ђерђа Шугара да радови трају осам месеци, после тога ће се градити црпна станица и још пет километара мреже за шта тек треба да се распише тендер.
Мрежа би требало да има око 500 прикључака, отпадна вода ће се путем потисног вода пребацивати на градски пречистач у Суботици, тако да неће бити опасности од загађења када се буде враћала у језеро.
Урађена је експропијација земљишта на обали око језера Палић и у пролеће идуће године почеће садња тог зеленог појаса који је, према речима Сњежане Митровић из Сектора за одрживи развој Отвореног универзитета у Суботици, веома важан како отпадне воде, претежно од пољопривреде, не би улазиле у језеро.
Она је подсетила да је у два наврата, 2016. и почетком ове године, урађен излов бабушке-инвазивне врте рибе и показало се да је тиме побољшан квалитет воде језера Палић.
“Пре неколико дана добили смо информацију да је после 20 година најбољи квалитет воде језера, али још није погодно за купање”, рекла је Митровић.
Ради се и документација за изградњу бициклистичке стазе око језера.
Јун 2021. је рок за заврсетак свих радова у оквиру пројекта санације језера Палић и Лудаш, за који је Влада Немчаке 2015. одвојила 6,5 милиона евра и Митровић очекује да ће то заиста довести до побољшања квалитета воде.
“Купање није препоручљиво, али неки се купају и кажу да немају никаквих проблема, али ако се све уради што је планирано, ако фекалије не буду одлазиле више у језеро, ако се спречи да отпад рецимо приватних месара долази до језера, одради се заштитни појас, нема разлога да се квалитет воде не побољша”, рекла је Митровић Танјугу.