Поповић: Наш поглед упрт је у дигиталну будућност
БЕОГРАД: Иновација не сме бити случајност, већ резултат изграђеног система, а један од најважнијих делова тог система је модерна иновациона инфраструктура коју данас развијамо у Србији, рекао је данас министар без портфеља задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.
Поповић је на конференцији "Недеља иновација" у организацији АФА - Асоцијације за повезивање жена и њихово активно учешће у друштвено важним пројектима, рекао да је Србија препозната као земља са дугом и светски признатом традицијом инжењерског образовања и знања и да је наш образовни систем изнедрио одличне инжењере који су данас носиоци раста српске привреде заснованог на иновацијама и знању.
"Влада Србије улаже преко 100 милиона евра у изградњу најмодерније иновационе инфраструктуре у универзитетским центрима у Србији", рекао је Поповић.
Поповић је рекао да се по угледу на иновационе еко-системе држава чији су амбасадори данас били на конференцији у Београду граде иновациони стартап центри у регионима на територији целе Србије. Поповић је рекао да ће ускоро бити отворено првих осам, и то у Чачку, Суботици, Горњем Милановцу, Зрењанину, Старој Пазови, Пироту, Крушевцу и Ваљеву, а следеће године најмање још толико.
Поповић је рекао да ће ту наши млади таленти од ученичког узраста развијати своје инежењерске и предузетничке компетенције. "Наш поглед упрт је у дигиталну будућност коју креирају наши млади инжењери", поручио је Поповић. Министар каже да су млади инжењери из Србије препознати у целом свету и додао да је Србија сигурно најјаца ИТ и иновациона сила у овом делу Европе.
"Прошле године је извоз ИТ услуга из Србије премашио 1,15 милијарди евра и то је први пут у историји да је извоз ИТ услуга био већи од извоза пољопривреде", навео је Поповић. Министар каже да је захваљући знању наших инжењера Србија постала земља где су многе највеће светске ИТ компаније одлучиле да послују.
Он је као пример навео да Мајкрософт има само два развојна центра у Европи, а да је један од њих у Србији. "Наш иновациони еко-систем препознат је у свету по глобалним шампионским компанијама у развоју софтвера за анализу података, био-медицини, гејмингу, блокчејну, креативној индустрији", рекао је Поповић и додао да је само у последње две године било значајних продаја српских компанија компанијама у Силиконској долини.
Поповић је истакао да поред одличне инжењерске базе Србија има и подстицајну пореску политику за инвеститоре који улажу у иновације, ИТ технологије и развој. Навео је да се велика пажња поклања развоју женског иновационог предузетништава како би се оснажила улога жена на тржишту Србије.
Он је истакао да су жене често предузимљивије, упорније и сналажљивије од мушкараца, а да Србија у последњих неколико година остварује одличне резултате на пољу иновационог предузетништва пре свега захваљујући одличној инжењерсој бази коју чини и велики број жена инжењера.
Подсетио и да је недавно у Амстердаму представљено глобално иастраживање најрелевантније светске истраживачке куће стартап екосистема из СанФранциска у којем је Србија сврстана у пет најбољих екосистема у свету према квалитету инжењерског кадра.
Србија је, рекао је, једина земља из региона која је део овог истраживања и која је добила највише оцене и то за раст инвестиција и раст укупног броја стартап компанија.То показује, каже, да се економска слика мења и да Србија постаје лидер у ИКТ технологијама и иновацијама у овом делу Европе.
Он је навео да се поред развоја иновационе инфраструктуре наш иновациони екосистем развија и кроз директну подршку малим и средњим иновационим компанијама путем грантова Фонда за иновациону делатност.Поповић је позвао стартапе, мала и средња иновациона предузећа да се пријаве на конкурс и искористе подстицаје за развој својих иновационих идеја и производа.
Важно је, нагласио је, да се подстиче и афирмише иновационо предузетништво међу женама.Подсетио је да ресорно министарство реализује програм развоја и промоције женског иновационог предузетништва у намери да се оснаже капацитети и улога жена на тржисту Србије.
За тај програм ове године опердељено је нових 100 милиона динара бесповратних средстава подсетио је министар.