Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Поповић: Србија најбољи инжењерску центар ЈИ Европе

29.03.2019. 08:42 08:46
Пише:
Фото: Танјуг (Видео)

БЕОГРАД: Србија је препозната као најбољи инжењерски центар југоистичне Европе, а управо су инжењери, а не научници, креатори 90 одсто иновација, изјавио је ресорни министар Ненад Поповић на скупу "Иновације - Улагање у будућност" на ком је најављен трећи, јавни позив за финансирање иновативних пројеката.

"За трећи јавни позив у оквиру Прогама сарадње науке и привреде, отворен до 1. јула, опредељено је 4,5 милиона евра из ИПА фондова", навели су организатори који су скуп искористили да представе и резултате пројеката који су добили новац на првом јавном позиву, али и добитнике другог.

Министар задужен за иновације и технолошки развој рекао је да је потенцијал који земља има и на пољу образовајна и креативности постао синоним за Србију.

Будућност оних који се баве иновацијама је лепа и обавеза је државе да створи амбијент да се те идеје реализују и развијају, казао је Поповић и најавио да ће у априлу у Србији бито отворено осам нових стартап центара како би сви који желе да се баве иновацијама, било они пензионери или студенти добили ту могућност.

Имаћемо мрежу стартап центара у целој Србији, рекао је Поповић и додао да је неопходно да се иновационо предузетништво промовише код младих.

Он је подсетио да 80 одсто младих у САД који су завршили универзитет жели да покрене сопствени бизнис. Додао је да држава и влада желе да буду уз све који желе да направе први корак. 

Министар просвете Младен Шарчевић оценио је да је у Србији успостављен добар темељ за развој иновација. Према његовим речима, важно је и да се о тој теми прича још у основној школи, како би резултати били на вишем нивоу.

Он је оценио да ћемо захваљујући свему што је учињено на пољу образовања, закона, ... бити много задовољнији него данас, иако и данас имамо много разлога за то.

"Укупна стратегија која полако утемељена доприноси да Србија буде друштво засновано на знању", рекао је Шарчевић и подсетио да су иновације у фокусу и осталих министарстава не само његовог и Поповићевог, већ и здравства, економије, пољопривреде, инфраструктуре...

О значају иновација и успеху пројеката говорили су у представник делегације ЕУ у Србији Ингве Енгстром, шеф делгације Светске банке Стивен Ндегва и победници првог јавног позива који производе адхезиона средства на бази воде, односно развијају формуле која би омогућила да се уз помоћ пробиотика избегне употреба антибиотика у сточарству.

Према наводима организатора, у првом јавном позиву од 90 пријављених конзорцијума изабрано је 14 пројеката, финансираних са три милиона евра, из такође ИПА фондова. 

Свих девет добитника који су представљени финансирано је са 2,25 милиона евра из буџета Министарства просвете, а они ће развијати "јединствено вино Вожд", управљање паркингом, машине за паковање, дрон за пољопривредно запрашивање, нове биопестициде, роботичку руку са три адаптивна прста, покретне ограде за чување крда и специјалне безбедносне заштите објеката засноване на технологији чија су посебност љуспе са клила лептира. 

Конзорцијум окупљен око крагујевачке фирме "Otto Боцк Сава" је уз помоћ Факултета инжењерских наука развио нове технологије за производњу ортопедских помагала. Професор тог крагујевачког факултета Горан Девеџића рекао је Танјугу да ОБС производи помагала за људе чији су екстремитети ампутирани, мидере за децу која имају кифозу и сколиозу...

Агроуник је направио препарат Ервикс за заштиту од племењаче, Еуген чоклит је радио на оптимизацији производње нутритивно обогаћене чоколаде, Квадра график на заштити од фалсификата заснованој на једнисвеној формули од љуспе клила лептира.

Геогис је направио први у свету уређај за снимање звучних извора из вазуха, ЛМБ Софт је радио на уређају за повезивање цевчица у системима за траснфузију крви, Гецко Солутион на апликацији која олакшава читање резултата стоног тениса. Међу пројектима су и они коју ће унапредити класификацију огласа, размену топлоте између загрејане биомасе и свеже сировине или ће препознати да ли неко седи на седишту,...

Пише:
Пошаљите коментар
Русија и Србија  заједно ће развијати иновације у електроенергетици

Русија и Србија  заједно ће развијати иновације у електроенергетици

17.01.2019. 12:25 12:32
Поповић: Животна средина и иновације фокус целог света 

Поповић: Животна средина и иновације фокус целог света 

05.12.2018. 10:55 10:57