Подручје уз Саву ускоро потпуно безбедно од великих вода
Заједничком инвестицијом ЈВП „Воде Војводине” и Покрајинске владе утврђује се лева обала Саве између Хртковаца и Јарка у дужини од три километара. Половина насипа ће бити бетонска, а половина земљана. Када радови буду завршени, тај део обале ће бити надвишен од једног до 2,5 метра и обезбедиће заштиту од поплава.
Одбрамбена линија се гради у четири фазе. Прва фаза радова је при крају, а за њу су „Воде Војводине” обезбедиле 120 милиона динара, док ће за остале фазе радова новац обезбедити Покрајина ребалансом buyеta који ће, како је то председник Покрајинске владе Игор Мировић данас најавио, бити на дневном реду Скупштине Војводине крајем марта. Он је изразио уверење да ће предложени ребаланс бити усвојен и да ће на обали Саве до краја године бити завршене макар три фазе изградње обалоутврде.
Мировић је данас с министром пољопривреде, водопривреде и шумарства Браниславом Недимовићем, покрајинским секретаром за пољопривреду Вуком Радојевићем, председником општине Рума Слађаном Манчићем, градоначелником Сремске Митровице Владимиром Санадером и директором ЈВП „Воде Војводине” Славком Врнџићем обишао радове на обали Саве. Мировић је подсетио на то да су 2014. године на том делу обале и на сремској и мачванској страни биле кризне тачке и да ће изградња насипа обезбедити да се такве ситуације предупреде и да се обезбеди сигурност становништву и пољопривредном земљишту од поплава. Како је навео, пројектна документација за изградњу одбрамбене линије је припремљена пре годину.
– „Воде Војводине” те радове изводе у више фаза, они у првој фази су већ при крају, а припремљена је пројектна документација и за остале три фазе – рекао је Мировић.
Он је истакао да то значи, када је реч о одговорности Покрајинске владе у сарадњи с Министарством пољопривреде, да ће и с једне и друге стране Саве, у овој и наредној години бити потпуно обезбеђена линија одбране и насип.
– То значи да нису тачне поједине изјаве оних који се паушално баве том темом да држава није ништа урадила од 2014. године до данас. Радила је, и да није на време пројектовала, обезбедила новац, уводила извођаче, не бисмо имали ни фазне радове које овде видимо – рекао је Мировић.
Министар Недимовић је казао да је из тог дела Срема 2014. године вађен песак да би се бранио велики део митровачке и румске општине.
– Мислим да је тај водопривредни објекат доказ колико се урадило од тада – навео је министар. – Заједничком координацијом Владе Републике Србије и Покрајинске владе чинимо све да и леву и десну обалу Саве учинимо безбеднима и могу да кажем да смо у односу на мај 2014. године – а био сам актер свега тога – много безбеднији и далеко се отишло у погледу планирања.
Недимовић је напоменуо да се не раде само објекти на Сави него и на читавој територији Србије. Говорећи о најављеном подизању нивоа појединих река у априлу, он је навео да Србија спремно дочекује април.
– Сава ће имати благи пораст у наредних неколико дана, можда ће на простору Шапца доћи до ванредне одбране, али то су ствари које су редовне у том пословању и не видим да ће бити великих проблема у наредном периоду – казао је он, и додао да је. наравно. природа чудо, али је на нама да се обезбедимо.
Недимовић је истакао и да је већ много тога учињено да Сава не би плавила и да становници тог дела Србије могу да буду мирни.
Е. Марјанов