overcast clouds
9°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Почела обука за оне који нису служили војску

03.03.2019. 14:47 14:48
Пише:
Фото: Министарство одбране

У јединицама Војске Србије почела је војна обука грађана који нису служили војску а преведени су у резервни састав.

У Министарству одбране предочавају да у складу с потребама Војске Србије, на обуку ће бити позвано неколико стотина војних обвезника из ове категорије, како би стекли основна војничка знања.

У МО кажу да су у овој години планирана два термина, у мају и новембру, за упућивање наведене категорије лица из резервног састава на основну обуку у центре за обуку Војске Србије. Обучавање се састоји из основне обуке која има две фазе - прва фаза обуке траје 15 радних дана и друга фаза, специјалистичка обука, која траје такође 15 радних дана. Након завршетка процеса обучавања они ће бити распоређени у резервни састав Војске Србије.

У Министарству одбране подсећају да је чланом 79а Закона о војној, радној и материјалној обавези предвиђено обучавање грађана за потребе одбране земље.

- Конкретно, обучавање грађана се односи на лица - војне обвезнике преведене у резервни састав, старије од 30 година, који нису одслужили војни рок. Обука се реализује у циљу стварања још једног извора попуне јединица Војске Србије лицима из резервног састава млађих годишта и одговарајуће специјалности, поред лица из резервног састава која су одслужила војни рок са оружјем и који су већ обучени припадници резервног састава - објашњава Министарство.

Жене, у складу са чланом 3. Закона о војној, радној и материјалној обавези, по принципу добровољности који није обавезујући, могу да буду уведене у војну евиденцију, добровољно одслуже војни рок са оружјем и преведу у резервни састав. Тада за жене важе сва права и обавезе као и за мушкарце, напомиње министарство.

Подсећа се да је у октобру 2018. године, у складу са наведеним чланом закона, први пут организовано обучавање лица из резервног састава која нису одслужила војни рок.

Наводи се и да у складу са чланом 49. Закона о војној, радној и материјалној обавези служба у резервном саставу траје до краја године у којој лице навршава 60 година живота, а циљ спровођења наведене обуке јесте обучавање млађих категорија лица, од 30-35 година живота.


Једнодневна обука

Према плану Министарства, једнодневна обука за младиће старије од 30 година на територији Суботице, Сремске Митровице и Новог Сада биће  6. априла.

Младићи с подручја центара МО Зрењанин, Кикинда, Панчево и Нови Сад у касарни ће се наћи 13. априла.

Нова група из центара МО Зрењанин, Кикинда, Панчево, Нови Сад наћи ће се 11. маја и 15. јуна.


Лица из резервног састава која су у радном односу, а позвана су на обуку, законом о раду заштићена су у смислу задржавања свих права из радног односа. Њима за време вршења те обавезе Министарство одбране исплаћује накнаду зараде у висини њихове просечне зараде у prеthodnih 12 месеци пре позивања, док лицу у резервном саставу које самостално обавља делатност, исплата накнаде врши се у висини основице од које се плаћа допринос за обавезно социјално осигурање, напомиње министарство.

Војна обавеза, начелно, важи за лица до 65 година старости, а законска одредба о новом начину попуњавању резервног састава уведена је након што је 2011. године служење војног рока постало добровољно, а не обавезно

Према плану, обуку би сваки резервиста требало да прође бар једном у пет година. Не само због одбране земље, него и у случају елементарне непогоде, попут поплава из 2014. Министарство одбране покрива путне трошкове. Незапосленима 70 одсто од просечне плате, а послодавцима запослених рефундира се пун износ месечне зараде. Зато се калкулише између потреба и новца.

На обуку би, по Закону, требало да се одазове свако ко је служио Војску под оружјем. Мушкарци до 60, жене до 50. године. Има и изузетака. Болест у породици, спреченост због неких ванредних околности ако се бави спортом и припрема се за важна међународна светска такмичења, уколико се бави научним радом и уколико од његовог рада зависи егзистенција породице, ако се брине о некоме. Наше колеге из центара имају разумевања и излазе у сусрет, не би требало да дође до злоупотреба.

Позив би требало да дође бар 30 дана пре вежбе, а резервиста је дужан да осам дана раније оправда евентуално одсуство. За неоправдани следи казна до 50.000 динара или два месеца затвора.

Војска Србије, иначе, има 50.000 резервиста.

Милан Бозокин

 

Пише:
Пошаљите коментар