Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Počela obuka za one koji nisu služili vojsku

03.03.2019. 14:47 14:48
Piše:
Foto: Ministarstvo odbrane

U jedinicama Vojske Srbije počela je vojna obuka građana koji nisu služili vojsku a prevedeni su u rezervni sastav.

U Ministarstvu odbrane predočavaju da u skladu s potrebama Vojske Srbije, na obuku će biti pozvano nekoliko stotina vojnih obveznika iz ove kategorije, kako bi stekli osnovna vojnička znanja.

U MO kažu da su u ovoj godini planirana dva termina, u maju i novembru, za upućivanje navedene kategorije lica iz rezervnog sastava na osnovnu obuku u centre za obuku Vojske Srbije. Obučavanje se sastoji iz osnovne obuke koja ima dve faze - prva faza obuke traje 15 radnih dana i druga faza, specijalistička obuka, koja traje takođe 15 radnih dana. Nakon završetka procesa obučavanja oni će biti raspoređeni u rezervni sastav Vojske Srbije.

U Ministarstvu odbrane podsećaju da je članom 79a Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi predviđeno obučavanje građana za potrebe odbrane zemlje.

- Konkretno, obučavanje građana se odnosi na lica - vojne obveznike prevedene u rezervni sastav, starije od 30 godina, koji nisu odslužili vojni rok. Obuka se realizuje u cilju stvaranja još jednog izvora popune jedinica Vojske Srbije licima iz rezervnog sastava mlađih godišta i odgovarajuće specijalnosti, pored lica iz rezervnog sastava koja su odslužila vojni rok sa oružjem i koji su već obučeni pripadnici rezervnog sastava - objašnjava Ministarstvo.

Žene, u skladu sa članom 3. Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, po principu dobrovoljnosti koji nije obavezujući, mogu da budu uvedene u vojnu evidenciju, dobrovoljno odsluže vojni rok sa oružjem i prevedu u rezervni sastav. Tada za žene važe sva prava i obaveze kao i za muškarce, napominje ministarstvo.

Podseća se da je u oktobru 2018. godine, u skladu sa navedenim članom zakona, prvi put organizovano obučavanje lica iz rezervnog sastava koja nisu odslužila vojni rok.

Navodi se i da u skladu sa članom 49. Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi služba u rezervnom sastavu traje do kraja godine u kojoj lice navršava 60 godina života, a cilj sprovođenja navedene obuke jeste obučavanje mlađih kategorija lica, od 30-35 godina života.


Jednodnevna obuka

Prema planu Ministarstva, jednodnevna obuka za mladiće starije od 30 godina na teritoriji Subotice, Sremske Mitrovice i Novog Sada biće  6. aprila.

Mladići s područja centara MO Zrenjanin, Kikinda, Pančevo i Novi Sad u kasarni će se naći 13. aprila.

Nova grupa iz centara MO Zrenjanin, Kikinda, Pančevo, Novi Sad naći će se 11. maja i 15. juna.


Lica iz rezervnog sastava koja su u radnom odnosu, a pozvana su na obuku, zakonom o radu zaštićena su u smislu zadržavanja svih prava iz radnog odnosa. Njima za vreme vršenja te obaveze Ministarstvo odbrane isplaćuje naknadu zarade u visini njihove prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre pozivanja, dok licu u rezervnom sastavu koje samostalno obavlja delatnost, isplata naknade vrši se u visini osnovice od koje se plaća doprinos za obavezno socijalno osiguranje, napominje ministarstvo.

Vojna obaveza, načelno, važi za lica do 65 godina starosti, a zakonska odredba o novom načinu popunjavanju rezervnog sastava uvedena je nakon što je 2011. godine služenje vojnog roka postalo dobrovoljno, a ne obavezno

Prema planu, obuku bi svaki rezervista trebalo da prođe bar jednom u pet godina. Ne samo zbog odbrane zemlje, nego i u slučaju elementarne nepogode, poput poplava iz 2014. Ministarstvo odbrane pokriva putne troškove. Nezaposlenima 70 odsto od prosečne plate, a poslodavcima zaposlenih refundira se pun iznos mesečne zarade. Zato se kalkuliše između potreba i novca.

Na obuku bi, po Zakonu, trebalo da se odazove svako ko je služio Vojsku pod oružjem. Muškarci do 60, žene do 50. godine. Ima i izuzetaka. Bolest u porodici, sprečenost zbog nekih vanrednih okolnosti ako se bavi sportom i priprema se za važna međunarodna svetska takmičenja, ukoliko se bavi naučnim radom i ukoliko od njegovog rada zavisi egzistencija porodice, ako se brine o nekome. Naše kolege iz centara imaju razumevanja i izlaze u susret, ne bi trebalo da dođe do zloupotreba.

Poziv bi trebalo da dođe bar 30 dana pre vežbe, a rezervista je dužan da osam dana ranije opravda eventualno odsustvo. Za neopravdani sledi kazna do 50.000 dinara ili dva meseca zatvora.

Vojska Srbije, inače, ima 50.000 rezervista.

Milan Bozokin

 

Piše:
Pošaljite komentar