ПЛАШИМО СЕ ГОДИШЊИЦЕ МАСАКРА Ево шта је УЧИЊЕНО НА ПРЕВЕНЦИЈИ ПОНАВЉАЊА Спрема се и ПРОТОКОЛ
Радна група за ментално здравље и сигурност младих, која је основана након масакра у ОШ "Владислав Рибникар", као и оног у Орашју и Дубони, огласила се опширним саопштењем о учињеном до сада на покушајима санирања и превенције последица трагичних догађаја, истичући да подаци и бројке говоре да јесте јако много урађено, а након критика у јавности је недовољно па и да није ништа урађено. Саопштење радне групе преносимо у целости:
Подаци и бројке говоре у прилог томе да је у оквиру Радне групе много урађено на покушајима санирања и превенције последица трагичних догађаја, иако се стиче утисак како у делу јавности, тако и међу професионалцима, да то није довољно или чак да ништа није урађено да је нешто пропуштено, као и да није обезбеђена адекватна помоћ. Међутим, кажу у Радној групи, покушајима разумевања овог искуства стручњаци су се бавили и на, као и на консултацијама са међународним стручњацима из ове области.
У првим данима, недељама и месецима последице трауматског искуства које је непосредно и посредно погодило појединце, породице, групе, институције и целу заједницу - шире се у виду концентричних кругова и испољавају на различите начине. После извесног времена, код већине, спонтано или уз стручну помоћ, интензитет ових манифестација се смањује и уступа место туговању. Код мањег броја појединаца тешкоће трају дуже и испољавају се у виду посттрауматског стресног синдрома.
Од маја 2023. подршка и помоћ је понуђена свим директно погођеним школама (укупно 11 школа) од којих се нису све изјасниле да им је потребна додатна помоћ. Непосредна подршка запосленима у ООШ "Владислав Рибникар" се пружа од маја кроз различите радионице и групе, пише у саопштењу.
Психосоцијално саветовалиште основано је у Омладинском позоришту "Дадов" од краја маја, а од септембра 2023. се налази у Дечјем културном центру Београд. Поред индивидуалне подршке, успостављена је и групна подршка у свим разредима где је постојало интересовање више од троје родитеља и ђака.
Пружање психосоцијалне подршке је организовано и у Лазаревцу и Качареву на позив школа због кризних догађаја у школама. Током трајања летњег распуста помоћ се континуирано пружала у Београду, Панчеву, Лазаревцу, Младеновцу, Смедереву и Малом Орашју, ван школе у заједници. Од јесени помоћ се континуирано пружа и у школи у Дубони и Малом Орашју. Укупан број свих корисника психосоцијалне подршке до краја децембра 2023. је 1397.
Од септембра 2023. започете су активности у ДКЦБ за родитеље, "Разговор са родитељима" је конципиран као отворена психоедукативна група кроз које је обрађено 10 тема у периоду од четири месеца а којој је присуствовало 201 родитеља. Такође, наводи се у саопштењу, одржане су 4 трибине на тему "Повратак у школу-изазови и дилеме" у Београду, Младеновцу, Смедереву и Дубони, којима је присуствовало више од 160 људи. У пет школа у Београду и седам школа у општини Младеновац и Смедерево спроведен је полу-структуирани интервју за процену стања трауматизма, а одазвао се 261 ђак.
Припремљене су и три публикације, намењене наставницима и особљу, стручњацима и публикација намењена свима који су укључени у поступке прве психолошке помоћи, поготово онима који раде с децом и младима након кризног догађаја.
У фебруару реализоваће се обука "Унапређење компетенција запослених у систему образовања у области заштите менталног здравља" у којем ће учествовати просветни саветници и саветници спољних сарадника запослени у школским управама, како би били обучени за тренере који ће даље спроводити обуке по школама.
Током лета написан је Предлог протокола о поступању у кризним ситуацијама који ће (након усвајања) представљати основ за одговор државе на будуће кризне ситуације.
Такође, успостављена је сарадња са стручњацима из Норвешке и Америке. У октобру је у сарадњи са међународним експертима и УНИЦЕФ-ом одржан стручни скуп на тему "Траума код деце и младих" којем је присуствовало 73 психолога, психијатра, лекара, социјалних радника).
Преузети су први кораци да се у овој години реализује национално истраживање на тему "Студија преваленције психијатријских поремећаја код деце и адолесцената у Републици Србији" како бисмо први пут имали пресек менталног стања деце и младих у Србији изнели системске препоруке, речено је у саопштењу.
Курир, Дневник