PLAŠIMO SE GODIŠNJICE MASAKRA Evo šta je UČINJENO NA PREVENCIJI PONAVLJANJA Sprema se i PROTOKOL
Radna grupa za mentalno zdravlje i sigurnost mladih, koja je osnovana nakon masakra u OŠ "Vladislav Ribnikar", kao i onog u Orašju i Duboni, oglasila se opširnim saopštenjem o učinjenom do sada na pokušajima saniranja i prevencije posledica tragičnih događaja, ističući da podaci i brojke govore da jeste jako mnogo urađeno, a nakon kritika u javnosti je nedovoljno pa i da nije ništa urađeno. Saopštenje radne grupe prenosimo u celosti:
Podaci i brojke govore u prilog tome da je u okviru Radne grupe mnogo urađeno na pokušajima saniranja i prevencije posledica tragičnih događaja, iako se stiče utisak kako u delu javnosti, tako i među profesionalcima, da to nije dovoljno ili čak da ništa nije urađeno da je nešto propušteno, kao i da nije obezbeđena adekvatna pomoć. Međutim, kažu u Radnoj grupi, pokušajima razumevanja ovog iskustva stručnjaci su se bavili i na, kao i na konsultacijama sa međunarodnim stručnjacima iz ove oblasti.
U prvim danima, nedeljama i mesecima posledice traumatskog iskustva koje je neposredno i posredno pogodilo pojedince, porodice, grupe, institucije i celu zajednicu - šire se u vidu koncentričnih krugova i ispoljavaju na različite načine. Posle izvesnog vremena, kod većine, spontano ili uz stručnu pomoć, intenzitet ovih manifestacija se smanjuje i ustupa mesto tugovanju. Kod manjeg broja pojedinaca teškoće traju duže i ispoljavaju se u vidu posttraumatskog stresnog sindroma.
Od maja 2023. podrška i pomoć je ponuđena svim direktno pogođenim školama (ukupno 11 škola) od kojih se nisu sve izjasnile da im je potrebna dodatna pomoć. Neposredna podrška zaposlenima u OOŠ "Vladislav Ribnikar" se pruža od maja kroz različite radionice i grupe, piše u saopštenju.
Psihosocijalno savetovalište osnovano je u Omladinskom pozorištu "Dadov" od kraja maja, a od septembra 2023. se nalazi u Dečjem kulturnom centru Beograd. Pored individualne podrške, uspostavljena je i grupna podrška u svim razredima gde je postojalo interesovanje više od troje roditelja i đaka.
Pružanje psihosocijalne podrške je organizovano i u Lazarevcu i Kačarevu na poziv škola zbog kriznih događaja u školama. Tokom trajanja letnjeg raspusta pomoć se kontinuirano pružala u Beogradu, Pančevu, Lazarevcu, Mladenovcu, Smederevu i Malom Orašju, van škole u zajednici. Od jeseni pomoć se kontinuirano pruža i u školi u Duboni i Malom Orašju. Ukupan broj svih korisnika psihosocijalne podrške do kraja decembra 2023. je 1397.
Od septembra 2023. započete su aktivnosti u DKCB za roditelje, "Razgovor sa roditeljima" je koncipiran kao otvorena psihoedukativna grupa kroz koje je obrađeno 10 tema u periodu od četiri meseca a kojoj je prisustvovalo 201 roditelja. Takođe, navodi se u saopštenju, održane su 4 tribine na temu "Povratak u školu-izazovi i dileme" u Beogradu, Mladenovcu, Smederevu i Duboni, kojima je prisustvovalo više od 160 ljudi. U pet škola u Beogradu i sedam škola u opštini Mladenovac i Smederevo sproveden je polu-struktuirani intervju za procenu stanja traumatizma, a odazvao se 261 đak.
Pripremljene su i tri publikacije, namenjene nastavnicima i osoblju, stručnjacima i publikacija namenjena svima koji su uključeni u postupke prve psihološke pomoći, pogotovo onima koji rade s decom i mladima nakon kriznog događaja.
U februaru realizovaće se obuka "Unapređenje kompetencija zaposlenih u sistemu obrazovanja u oblasti zaštite mentalnog zdravlja" u kojem će učestvovati prosvetni savetnici i savetnici spoljnih saradnika zaposleni u školskim upravama, kako bi bili obučeni za trenere koji će dalje sprovoditi obuke po školama.
Tokom leta napisan je Predlog protokola o postupanju u kriznim situacijama koji će (nakon usvajanja) predstavljati osnov za odgovor države na buduće krizne situacije.
Takođe, uspostavljena je saradnja sa stručnjacima iz Norveške i Amerike. U oktobru je u saradnji sa međunarodnim ekspertima i UNICEF-om održan stručni skup na temu "Trauma kod dece i mladih" kojem je prisustvovalo 73 psihologa, psihijatra, lekara, socijalnih radnika).
Preuzeti su prvi koraci da se u ovoj godini realizuje nacionalno istraživanje na temu "Studija prevalencije psihijatrijskih poremećaja kod dece i adolescenata u Republici Srbiji" kako bismo prvi put imali presek mentalnog stanja dece i mladih u Srbiji izneli sistemske preporuke, rečeno je u saopštenju.
Kurir, Dnevnik