ПЛАНИНА РУДНИК ПРАВА АРХЕОЛОШКА РИЗНИЦА Овог лета настављају се истраживања на остацима луксузне палате, предвођена тимом стручњака
ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ: Започета је шеснаеста година археолошких истраживања која спроводе Музеј рудничко-таковског краја и Одељење за археологију Филозофског факултета у Београду
„ Једини световни објекат на Руднику који је био украшен живописом истраживан је на локалитету Дрење-Имање Никића, 2010–2012. и 2014. године. Ова рудничка палата припадала је властелину који је био довољно богат да поједине делове зидова ослика фрескама по угледу на оне у манастиру Високи Дечани. Можда је у њој одседао и владар приликом обиласка овог важног рударског центра. У ову репрезентативну грађевину се улазило кроз два улаза чији су надвратници такође били украшени фрескама“ каже за РИНУ Ана Цицовић саветница у Музеју рудничко-таковског краја.
Она додаје да се та импозантна грађевина састојала из два спрата, од којих је горњи био живописан. У југоисточном делу су пронађени фрагменти фресака као што су делови ореола, ока, приказ бисера на одећи, књига украшена драгуљима, који указују на осликаног патрона, заштитника, породице која је живела у њој.
- Изнад представе светитеља, налазила се фреска препознатљива по орнаменту из Манастира Високи Дечани који је подигао краљ Стефан Дечански. Фреска је конзервирана и може се видети у сталној поставци милановачког музеја, рекла је Ана Цицовић.
Овогодишња археолошка истраживања су усмерена на завршетак ископавања објекта на имању Радовинке Никић. Ископавања су финансирана од стране Министарства културе и информисања РС, док нам већ шеснаесту годину помажу Општина Горњи Милановац и фирме Рудник и флотација „Рудник” и „Swisslion-Takovo”. Археолошку екипу чине др Дејан Радичевић, музејски саветник Ана Цицовић и докторанд Мирко Вранић.
РИНА