Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пензионерима већ децембарски чек већи за пет одсто

12.12.2017. 11:27 11:29
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Кад бивши запослени за две недеље добију други део новембарске пензије, све пензионере с децембарским чеком чека увећање чекова од пет одсто.

Наиме, изменама Закона о буџету за 2017, чији предлог чека да га усвоји Скупштини Србије, за више од 1,7 милион пензионера следи повећање пензија од пет одсто. Оно ће се примењивати на децембарске пензије, што значи да ће први увећани чек, одмах после Нове године, добити бивши самосталци, неколико дана после њих и војни и пољопривредни пензионери. Они ће, као и до сада, добити целу децембарску пензију, док ће бивши запослени на повећање пензије од децембра сачекати 10. јануар, за кад се планира исплата првог дела децембарске пензије.

Већ сада је јасно да ће тако увећане пензије бити редовно исплаћиване током наредне године и да је за то новац у државном буџету обезбеђен. Пензионери су очекивали да ће на крају године бити укинут Закон о привременом умањењу пензија, који се примењује од новембра 2014, али, по Предлогу буџета за 2018, јасно је да ће он важити и догодине. Део пензионера којима су пензије умањене најављује и тужбе Европском суду у Стразбуру, док има и оних који су задовољни повећањем од пет одсто јер им оно доноси пензије које су веће него икад с обзиром на то да њима примања нису ни умањивана.

Као никада до сада Фискални савет Србије стао је на страну пензионера који траже укидање Закона о привременој исплати пензија јер сматра да је он у наредној години морао бити укинут. Наиме, председник Фискалног савета Србије Павле Петровић истиче да је непосредна опасност од кризе јавног дуга избегнута, државна издвајања за пензије практично су на свом дугорочно одрживом нивоу од 11 одсто БДП-а, а у буџету за 2018. постоји фискални простор за повећање укупних издвајања за пензије од пет одсто.

– Тај простор, међутим, није искоришћен за враћање на уређени пензијски систем у којем односи исплаћених пензија зависе од висине уплаћених доприноса, већ је сав новац неоправдано потрошен линеарно: и на пензионере којима пензије јесу биле смањене и на оне којима нису – указао је Петровић.


Није ни бонус за све исти

Тренутно је просечни чек више од 1,7 милион пензионера Србије 23.814 динара. Након повећања од пет одсто, односно 1.190 динара, износиће 25.004 динара. Међутим, вишак није за све исти. Тако је просек старосне пензије 25.498 динара и пет одсто донеће бонус од 1.274 динара. Просечна инвалидска сада је 22.929, а након увећања биће 1.146 динара већа. Најмања је и даље породична, тренутно је у просеку 19.416, а с повишицом биће 970 динара већа.


У Фискалном савету упозоравају на то да се због тога сада може отворити буџетски опасна правна дилема: да ли продужење трајања Закона о привременом уређењу исплате пензија и у 2018. служи још увек избегавању фискалне кризе, или се преко њега произвољно прерасподељује имовина пензионера која је стечена уплатом доприноса. Што је још горе, указује ФШ, буџетом за 2018. пропуштена је добра прилика да се враћање на уређени пензијски систем започне тако да нико од пензионера не  буде оштећен.

С друге стране, министар финансија Душан Вујовић сматра да се стиче право на пензију, а не конкретан износ. Циљ је, како је нагласио, да сви људи добију пуне пензије какве су имали пре смањења, па чак и веће, али да се то уради онда када се стекну услови. Када би се услови могли стећи, министар не најављује.

Дакле, јасно је да ће с повећањем пензија од пет одсто наредне године, дотација из буџета за њихову редовну исплату бити око 11 одсто БДП-а, што је, иначе, захтев који је ММФ поставио Србији пре три године. Кад је тај захтев испуњен, пензионерски савези сматрају да, кад се већ не укида Закон о привремној исплати пензија, треба поштовати постојеће одредбе Закона о ПИО о обрачуну пензија два пута годишње у складу с растом трошкова живота. Председник Савеза пензионера Србије Ђуро Перић износи рачуницу да су пензије за целу ову годину повећане у просеку 16 динара, па би због тога оне догодине морале да се усклађују 1. априла и 1. октобра с трошковима живота. У Предлогу буџета за 2018. нема ни наговештаја о томе да би могло доћи до испуњења таквих пензионерских захтева јер је тамо предвиђена свота само за повећање пензија од пет одсто од Нове године, што ће државу коштати 25 милијарди динара.

Љубинка Малешевић

Пише:
Пошаљите коментар