Пелемиш: Дошло до померања, сад умиру и 30-годишњаци
БЕОГРАД: Инфектиолог, члан Кризног Штаба Мијомир Пелемиш потврдио је данас да је дошло до померања старосне границе код умрлих и да сада од последица короне умиру и млађи, чак и са 30 година.
"Умиру и млађи и наглашавао сам то и у периоду за нама. Дошло је до померања, умиру млађи, чак и са 30 година", рекао је Пелемиш на прес конференцији Кризног штаба.
Он је рекао да, као што се наглашавало од почетка пандемије, сви могу да се заразе, и деца, жене и мушкарци, и они који су здрави и они који имају хроничне болести.
Пелемиш је нагласио да нико није отпоран на овај вирус, само је ток и исход болести другацицји у односу на старосну доб заражених и њихово опште здравствено стање.
Мијомир Пелемиш изразио је данас захвалност свим здравственим радницима на напорима које улажу у лечењу пацијената.
"Да издрже, ако им нешто ово значи", рекао је некадашњи дикректор Инфективне клинике др Пелемиш.
Подсетио је да лекари и медицинске сестре немају предах од почетка епидемије:
"Они улажу тако велике и надљудске напоре да бисмо победили ову болест, односно ставили је под контролу", рекао је.
Захвалио је и медијима на помоћи, рекавши да тиме што обавештавају грађане о ситуацији олакшавају посао и лекарима.
„Ношење рукавица није обавезно, али је пожељно ако се иде у продавнице и додирује више предмета“, рекао је пофесор Мијомир Пелемиш на прес конференцији Кризног штаба владе.
Он је објаснио да поред маски није згорег носити и рукавице, посебно ако се иде у куповину.
Пелемиш истиче да су прање и дезинфекција руку и недодиривање носа и очију оно што спречава улазак вируса у наш организам.
Инфектолог Мијомир Пелемиш изјавио је данас да се испити на факултетима не смеју спроводити уколико нису испуњени сви епидемиолошки услови које је наложио републички Кризни штаб, а то су обавезно ношење маски, дистанца и ограничен број људи у просторији.
Пелемиш је то рекао на констатацију новинара да су се поједини студенти жалили да се на испитима не поштују епидемилошке мере, пре свега држање дистанце.
“Ако таквих услова нема, испити се не могу одржавати”, нагласио је Пелемиш.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић указао је да је на управи факултета и њених радних организација да активно спроводе све епидемиолошке мере како се велики број људи не би заразио на једном месту.
“Апсолутно је неприхватљиво да се настава на факултету, односно у овом тренутку испити, одвијају, уколико је то тачно, без маски студената и професора”, рекао је Гојковић.
На питање да ли би деца у вртићима требала да носе маске, Пелемиш је одговорио да маске морају да носе сви, па тако и деца, али да за њих треба наћи одговарајуће маске, јер су хируршке за њихов узраст непрактичне и непријатне.
“Приметио сам да све више грађана ситуацију схвата озбиљно и све више носе маске, оне, заиста, много вреде, и ако овако наставимо мислим да имамо добре шансе да контролишемо болест”, закључио је Пелемиш.