Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПАЗИТЕ КУДА СТАЈЕТЕ: Шта у случају ако вас опече медуза или убоде морски јеж?

16.08.2023. 06:00 15:03
Пише:
Фото: Pixabay, ilustracija

Кад помислимо на одмор, прва асоцијација је плаво небо, сунчане плаже и кристално чисто и освежавајуће море.

Истина, морски ваздух и вода су заиста благотворни, како за нашу душу тако и за тело. Пливање у мору на некој од наших омиљених плажа је најлепши начин да се опустимо и расхладимо у време летњих врућина. Али, није на одмет да знамо шта треба да радимо ако нас у мору опече медуза или можда убоде морски јеж. Иако их нема свуда, важно је понешто знати о морском свету с којим можемо доћи у контакт.

Избегавајте плаже које важе за ризичне!

Разговор са чуварима плаже је увек користан јер неке плаже имају истакнуто упозорење о повећаном броју медуза или морских јежева. Ако у плићаку угледамо медузе, треба да имамо на уму да нас могу повредити. Чак и мртве медузе имају отров у пипцима, који може да опече при контакту. Морски јежеви нас неће напасти, али пошто живе у плиткој води и воле да се скривају у близини стена, могли бисмо на неког случајно да нагазимо. Ако јежа лагано додирнемо, неће се ништа десити, али ако дођемо у јачи контакт с њим, бодље ће вероватно ослободити отров и убости нас.

Одмах након контакта с медузом…

Најважније је повређену особу извести из воде, пожељно је на мирније место, даље од гужве. Ако су пипци медузе још увек причвршћени за кожу, важно је да их уклонимо пре него што се додатни токсини испусте у тело. Морамо бити опрезни, па не смемо да додирујемо пипке голим рукама, већ морамо користити дебелу тканину, јер иако одвојени од медузе, они и даље могу да буду отровни. Контакт с пипцима медузе најчешће изазива тренутни бол, сличан болу који изазива убод више пчела у исто време, а појављује се и црвенило на кожи. Понекад може доћи до реакција по целом телу, уз мучнину и повраћање, грчеве у мишићима, бол у грудима, утрнулост, стварање пликова, отежано дисање или гутање. Многи доктори препоручују да искористимо морску воду тако што ћемо је сипати преко ожареног подручја, које ћемо потом пешкиром нежно протрљати.

Одмах након убода морског јежа…

Убоди морског јежа обично нису смртоносни, али могу бити опасни. Уколико нам се догоди пех да се убодемо на јежа, треба да покушамо да уклонимо бодље што је пре могуће, како бисмо смањили реакцију и предупредили инфекцију. Ако на кожи има бодљи, то подручје треба прекрити кремом и лагано га остругати неким оштрим предметом. Убодено место треба потом истрљати сапуном и испрати водом. Повреду не смемо одмах превијати. Ако се кичма морског јежа одломила и заглавила у нашој кожи, треба је извући пинцетом. Реакције могу варирати и сличне су као при контакту с медузом.

Заблуде о томе шта треба радити...

Неки кажу да се на место убода сипа сирће или флаширана вода. Међутим, сирће је ретко кад делотворно (а и не носимо га на плажу), а флаширана вода може довести до тога да још више отрова буде испуштено у тело. Трљање песком може изазвати јаку иритацију, већ повређене коже. Сипање алкохола или алкохолних пића може довести до негативних ефеката и новог ослобађања отрова. Озбиљност повреде зависи од места убода, те ако је у пределу лица, а нарачито ока, обавезно посетите офталмолога. Асматичари, алергичари или они са срчаним тегобама требало би да буду посебно опрезни када иду на плажу, јер бол од убода морског јежа или жарења медузе може бити толико интензиван да изазове губитак свести или парализу, а ако се парализа догоди у води тад постоји ризик од утапања. Лечење и негу треба препустити стручним лицима а повреду треба третирати на адекватан и правилан начин.

Ало

Пише:
Пошаљите коментар
МОРСКЕ ШЕМЕ: С ЛЕТОВАЊА доносе БОЛЕСТ за коју се мислило да је ОТИШЛА У ИСТОРИЈУ, заражених СВЕ ВИШЕ

МОРСКЕ ШЕМЕ: С ЛЕТОВАЊА доносе БОЛЕСТ за коју се мислило да је ОТИШЛА У ИСТОРИЈУ, заражених СВЕ ВИШЕ

15.08.2023. 10:36 11:09