Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пашалић: Стигло 2.000 притужби, у 2018. измене закона 

30.12.2017. 12:26 12:26
Пише:
Фото: mc.rs

БЕОГРАД: Зорану Пашалићу, Заштитнику грађана стигло је од ступања на ту дужност, крајем јула, до сада 2. 000 притужби, које су се углавном односиле на имовинско-правне односе, а донео је, како каже за Танјуг, око 200 препорука. 

 Препоруке се, истиче Пашалић, односе на све институције које су направиле грешку, односно на оне које нису поступале у законом предвиђеном року.  

"То и јесте наша делатност,  да 'пожуримо' институције да у остварењу права грађана делују адекватно, брзо и да то буде на закону засновано. Ефикаснија управа је темељ нашег рада. Трагам за тим да ли је у питању незнање, лењост или нешто треће што је довело до тога да грађани у остварењу својих права чекају", навео је Пашалић.



 Омбудсмана следеће године очекује измена закона о Заштитнику грађана, а поред тога и велики посао, а најпре - јачање институција.  

Прича да је Омбудсман "тигар без зуба" није потекла из Србије, већ из ЕУ, каже Пашалић и подсећа да та институција може да доноси препоруке, а нема могућност санкција. 



 "У врло ретким ситуацијама има могућност да предложи разрешење неког од функционера. За десет година постојања Омбудсмана било је само четири таква предлога. Поставља се питање да ли неодговарање по препорукама Заштитника грађана може имати неки ефекат ако не постоји санкција", каже он.  

Приметио је да се може много постићи ауторитетом Заштитника грађана, али верује да би све било делотворније уколико се пропише могућност санкције. 



 Тренутно се, наводи, озбиљно баве изменама и допунама Закона о заштитнику грађана, и то је, истиче, јако озбиљна област, јер поглавље 23 махом третира ту тему у погледу проширења овлашћења, додаје он.  

"Неко би чак рекао да је институција Заштитника једна од битнијих за остварење поглавља 23. Ми смо констатовали промене које би требало да се десе, али тражимо најшири могући консензус. Више пута смо упутили писма свима који би могли да дају своје мишљење и сугестије", рекао је Пашалић.



 Како каже, консултовано је десет европских закона, детаљно, не би ли се пронашло најбоље решење.  

На питање како види проширење овлашћења у пракси, Пашалић објашњава да је за четири месеца колико је на тој функцији опазио да грађанин треба да има једну адресу да се правно консултује о свом проблему. 



 "Неки то тумаче као бесплатну правну помоћ. Није то бесплатна правна помоћ, јер је та врста контаката ограничена саветима. Нико не жели да узима ингеренције бесплатној правној помоћи која се налази у општинама", каже Пашалић.  

Грађани су се жалили, како је сазнао у личном разговору са њима, да им се предмети не решавају у законом предвиђеној динамици, а када је то јавно изнео, то је, каже, доживљено као да Заштитник грађана хоће да контролише судове, што, истиче, није тачно. 



 "Судови су независни, али свакако на шта се грађани жале то је спорост. То је оно што се односи на судску управу и то је рецимо један од сегмената на који смо указивали", рекао је Пашалић и додао и да у неким другим институцијама постоји спорост у раду и однос према грађанима који још није на нивоу на коме треба да буде.  

"Од тих 200 грађана који су дошли, највећи број управо је то тражио од нас. Ми поступамо тамо где можемо, где имамо законска овлашћења...", додао је.



 Каже да се мора вратити поверење у институције, јер је то услов демократског друштва. 

"То није једноставно. Ми управо радимо на томе да их ојачамо. Не можемо да утичемо на њихово финансирање, али свакако можемо утицати на процедуру и ми контролишемо ту процедуру", указао је Пашалић.



Одговарајући на питање како балансира између грађана који очекују његову чешћу критику институција и оних које критикује, Пашалић каже да је то једноставно - критикује онда када има аргументе за то.  

"Када сте утврдили појаву која није добра онда можете да критикујете, а ако се критика своди на политичко давање изјава, што није дозовљено Заштитнику, то не утиче добро на ауторитет Омдбусмана", каже Пашалић и додаје да у случају аргументоване критике не постоји страх ни једне, ни друге стране. 



 Поред измена Закона о заштитнику, у 2018. години ту институцију, каже, очекује и јачање кадровске структуре, с обзиром да грађани све више очекују од ње, а то обавезује и значи да "морате дати све од себе".  

Пашалић је истакао да је пре неколико дана стигао и одговор на иницијативу коју је упутио градској власти, а у вези са пројектом "Учинимо насиље видиљивим" који ће, каже, омогућити већу и бољу заштиту жена жтава насиља. 



 "Иницијатива подразумева да ће жртве насиља моћи увек да се обрате Институту за судску медицину где ће њихове евентуалне повреде бити обрађене на начин како то струка захтева, не само судско-медицинска, него и правна како би потенцијални насилник или насилник био кажњен", закључио је Пашалић. 

Потврдио је, на крају, да је себи смањио плату у првих месец дана рада и одбацује критике да је то демагогија.

Пише:
Пошаљите коментар