ОВЕ СТВАРИ СЛОБОДНО МОЖЕТЕ ПРЕНЕТИ ПРЕКО ГРАНИЦЕ Ево шта се путницима неће одузимати на граничном прелазу
С обзиром на то да је туристичка сезона у пуном јеку, да су гужве на границама неминовне, истражили смо битне ставке које ће вам уштедите време.
Пре поласка на путовање, можете погледати тренутно стање на прелазима преко апликација доступних на мобилним телефонима. То ће вам олакшати увид, али можда ће вам и помоћи у одлуци да на путовање кренете другим граничним прелазом који је мање оптерећен.
Пренос новца слободан, уколико не прелази више од 10.000 евра
Унос новца у Србију је слободан, али пренос готовине у износу већем од 10.000 евра (у динарима или било којој другој страној валути) мора бити пријављен. То значи да у случају да са собом носите више од 10.000 евра, дужност вам је да то пријавите како на улазу, тако и на излазу из земље и да приликом пријаве попуните одговарајући Образац. Поменути износ од 10.000 евра се односи на сваког појединачног путника, па и на малолетну децу.
Препорука је да попуните Образац о привременом износу вреднијих ствари
Лични пртљаг чине сви предмети које путник носи са собом, а служе му док је на путовању- одећа. Уколико се ради о неком вреднијем реквизиту или уређају, саветујемо путнике да попуне Образац о привременом износу како би по повратку у земљу могли да докажу да су prеthodno тај предмет изнели из земље, те да он не подлеже наплати увозних дажбина.
Међутим, у личном пртљагу могу да се нађу и неке ствари за које постоје јасна количинска ограничења, као што је то случај са акцизном робом.
Дуван и дувански производи могу бити део личног пртљага, али само у ограниченим количинама
Ограничене количине дуванског производа су 50 цигарета, 25 цигарилоса, 10 томпуса
или комбинација наведених производа у мањим количинама.
У пртљагу дозвољен и алкохол
У пртљагу може да се понсе и алкохолно пиће, али је количина ограничена на 1 литар жестоког пића, 1 литар пенушавих или ликерских вина и 1 литар осталих вина или одговарајућу комбинацију наведених производа.
Храна животињског порекла подлеже посебним ограничењима
Путник са собом може да унесе или изнесе храну која му је потребна током путовања- вода, сокови, грицкалице у разумној количини. Такође путник може да понесе и храну фабрички упаковану за коју је очигледно да служи за његове личне потребе. Међутим, треба водити рачуна да унос хране животињског порекла подлеже посебним ограничењима и да њена количина не сме прелазити један килограм.
Лекови који у саставу садрже психоактивне супстанце, потребно је званично мишљене лекара уколико носите све преко једног паковања
Путник у личном пртљагу сме да понесе лекове који су му потребни за личну употребу или за љубимца ког води са собом, у количини која је неопходна за уобичајну терапију не дужу од 15 дана. Међутим, уколико користите лекове који садрже психоактивне супстанце, званично мишљење лекара ће вам бити потребно за све преко једног паковања које садржи 30 појединачних таблета.
Препорука је да пријавите драгоцености које носите са собом
Најсигурније је да пријавите све драгоцености које носите са собом и поштедите себе непријатности и ризика да вам оне буду привремено или трајно одузете. То се односи како на лични накит који носите на себи или у пртљагу, тако и на злато у облику плочица, полуга и новчића.
По повратку у земљу, без наплате дажбина можете унети робу коју сте купили у иностранству уколико њена вредност не прелази износ од 100 евра
Ако се ради о некој вреднијој ствари од наведеног износа коју сте купили за своје потребе, а чија вредност не прелази 3.000 евра у динарској противвредности, такву робу треба да пријавите и она може бити оцарињена на самом граничном прелазу у ”скраћеном поступку”. У том случају, на царинску основицу зарачунава се царина од 10%, а на добијени износ се обрачунава ПДВ од 20%.
За више детаља о томе шта је према важећим прописима Републике Србије дозвољено преносити преко границе и у којој количини, можете погледати на сајту Управе царина у брошури ”Водич за путнике”, која је у електронском облику доступна на https://www.carina.rs/pres/brosure.html. Обавезно проверите и информације на сајтовима царинских администрација земаља у које путују јер прописи нису идентични у свим земљама.
(НСуживо.рс)