ОВЕ ГРЕШКЕ ВАС МОГУ КОШТАТИ ЖИВОТА! У Србији од почетка године ватрогасци гасили ватру више од 1.500 пута: Ево шта је кључно да знате ако се нађете УСРЕД ПОЖАРА
Само од почетка ове године догодило се више од 1.500 пожара и експлозија широм Србије што је десет одсто више него у јануару прошле године. Десеторо људи је погинуло, а на десетине повређено. Најчешћи узрок пожара је људски фактор.
Ложи се свашта - од пластичних флаша, кеса, гума до отпадног уља и мокрог угља. Све то ствара наслаге на димњаку које умеју да се запале ако се он не очисти. Зато је пожељно то радити три пута годишње - на почетку и на крају, а уколико се користи огрев који јаче дими, онда и током грејне сезоне.
Двојица хероја улетела су у стихију која је гутала лимарску радионицу у Зрењанину, више о томе у посебној вести.
Димњак може направити проблем
- Димњак ће направити проблем само ако није очишћен. Димњак ће направити проблем са пожаром уколико је неисправан. Дакле, уколико је испуцао, па се ти топли гасови преносе на конструктивне елементе објекта или ако није очишћен, па унутра има гарежи и смоле и то се онда запали - каже за Блиц ТВ Љубица Крњаић, инжењерка за заштиту од пожара.
Никако не сипати воду у димњак
Димњаке је важно чистити и код гасних пећи како би продукти сагоревања могли да изађу из просторије у којој се борави како не би дошло до тровања. Када се димњак и поред свих мера опреза запали, битно је одмах позвати ватрогасце на 193.
- Када су у питању димњаци нема гашења. Никако не смемо да сипамо воду унутра, поготово што су температуре 1.100 степени Целзијуса. Оно што можемо да урадимо јесте да обиђемо тавански простор да видимо да дошло до пуцања димњака. Те варнице које излазе из димњака падају по кровној површини и да не би случајно ухватиле греде или изолацију која се налази испод самог кровног покривача - саветује Жељко Чавић, шеф одсека у Управо уа Ватрогасно спасилачке јединице СВС.
Лекари у стану затекли угљенисано тело мушкарца, од којег се није одвајао мали пас, више о томе у одвојеном тексту.
Када је реч о пожарима у стамбеним градама ту је најчешћи узрок неисправност електричних уређаја, преоптерећење електричне инсталације и остављање укључених уређаја без надзора. Ове грешке могу да нас коштају живота.
blic.rs