Отворен трећи конгрес педијатара Србије у Врњачкој Бањи
ВРЊАЧКА БАЊА: У Врњачкој Бањи отворен је трећи конгрес педијатара Србије који ће окупити више од 400 учесника, педијатара и других лекара из области здравствене заштите деце и омладине из Србије и суседних земаља.
Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић, која је одржала предавање на тему улоге Савета за права детета и мера Стратегије Владе Србије у подстицању рађања, истакла је да права за дете и за било кога никада нема превише, и да се увек може говорити о томе да могу да се прошире.
"Поштујући међународне конвенције и акта која регулишу ову проблематику, Србија је, пре свега, донела заиста велики број скоро обавезујућих и стручних и етичких докумената које углавном поштује", рекла је Ђукић Дејановићева.
Додала је да и даље има кршења права детета и да се то дешава у сиромашним срединама, срединама где има више ромске популације него осталих, као и у срединама где је образовање на нижем нивоу.
Говорећи о раду Савета за права детета, министарка је навела да он прибавља мишљње различитих институција, деце, академске јавности, невладиног сектора, формира своје ставове, презентује их влади и учествује у прављењу закона.
Додала је да у Народној скупштини постоји Одбор за права детета који сваки закон анализира кроз аспект права детета и шта то значи за дете и оценила да је, да би положај деце у Србији био бољи, свакако неопходна међусекторска сарадња.
"Нема сегмента друштва који у то не треба да буде укључен. Због тога је Савет за права детета и састављен од представника практично свих министарстава, свих значајних институција и угледних појединаца како би систем био уређен на што је могуће бољи начин”, рекла је Славица Ђукић Дејановић.
Подсетила је да је број живорођених у Србији прошле године био 64.894, а умрлих 103.722. “То значи да нас је, по основу ових индекса, сваке године мање за више од 38.000, што је врло забрињавајући податак и зато морамо радити на бољој демографској будућности", истакла је министарка.
Председник Удружења педијатара Србије Радован Богдановић рекао је да подизање свести о побољшању здравља и правилном развоју деце у раном детињству значајно не само за стручњаке већ и за родитеље и друштво у целини.
Он је поручио да се мора знати и стално имати у виду да је развој у раном детињству инвестиција за будућност.
"Проширена међусекторска сарадња је неопходна да се подиже свест и да сви знамо и разумемо колико је значајно у тим првим годинама живота улагати у децу. То не захтева никаква посебна велика материјална улагања, то захтева само веће бављење децом", истакао је Богдановић.
Навео је да су кроз пројекте Удружења педијатара Србије, које су подржали Министрство здравља, УНИЦЕФ и компанија "Вода Вода", повећана знања и вештине здравствених радника који се баве децом да се на савремени, научни начин баве раним развојем детета, да саветују родитеље како да подрже развој свог детета и на тај начин спрече последице које могу да проистекну из неадекватног поступања.