Осакатио заштићене птице, па их продавао
НОВИ САД: Покрајинска инспекција за заштиту животне средине открила је код Ж.Т. (63) из Бачког Градишта заштићене врсте птица којима је ампутирао крила и касније нудио на продају.
Против Ж. Т. биће поднета пријава правосудним органима за држање у заробљеништву и нуђење на продају строго заштићене врсте, а птице ће остати у прихватилишту пошто су трајно онеспособљене за лет, саопштио је Покрајински завод за заштиту природе.
Покрајинска инспекција за заштиту животне средине, у сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту природе, одузела је 26. јануара од Ж.Т. две дивље гуске (Ансер ансер) које је та особа нудила на продају на берзи ситних животиња која је организована током трајања Сајма перадарства у Сомбору.
По сопственом исказу, Ж. Т. је те животиње добио као мале птице док су још биле у паперју, а временом их је задржао, хранио и ампутирао им крила.
Обе јединке су, због прекршаја Закона о заштити природе, који забрањује држање у заробљеништву и продају строго заштићених дивљих животиња, привремено одузете и смештене на опоравак у Прихватилиште за дивље животиње Зоо врта на Палићу.
По пристизању у Прихватилиште, ветеринар их је прегледао и снимио рентгеном, утврдивши да обе дивље гуске имају ампутирано лево крило, те да је крило пресечено на средини костију крила.
Покрајински завод за заштиту природе указује на честу праксу узимања дивљих животиња из природе и држања у заробљеништву.
Осим што они који на овај начин крше прописе, сматрајући да су дивље птице пожељне као кућни љубимци или украсна живина, оне се често грубо злостављају сакаћењем како не би могле да одлете.
"У овом случају то је било посебно грубо, будући да су крила дивљим гускама одсечена на средини костију, а преживеле птице остале су трајно без могућности за лет и живот у природи", каже биолог из Покрајинског завода за заштиту природе Марко Туцаков
Наводи да је тиме прекршен и Закон о добробити животиња, посебно због чињенице да је Ж. Т. изјавио да је председник друштва за одгој малих животиња.
У Заводу наводе да су берзе ситних животиња, које се организују у близини сајмова и изложби љубимаца и домаће живине, постале места честе недозвољене трговине заштићеним врстама, како живим, тако и њиховим деловима тела и дериватима.
Наводе, такође, да заједно са Покрајинском инспекцијом за заштиту животне средине, редовно на подручју Војводине надзиру такве берзе и то, како излагаче врста чије је поседовање и трговина регулисано међународним конвенцијама, тако и продаваче на берзама.
Уколико се у природи нађе строго заштићена дивља животиња која није у могућности да се креће, потребно је тај налаз што пре пријавити Министарству за заштиту животне средине или заводима за заштиту природе, наведено је у саопштењу.