ОПОРЕЗИВАЊЕ СЛАТКИХ ГАЗИРАНИХ ПИЋА Шупљи шећери погубни за здравље МОГУ БИТИ УЗРОК ДИЈАБЕТЕСА
Мере уведене у појединим земљама да се додатно опорезују слатка газирана пића како би се смањио број гојазних представљају “очајничке мере” пошто се потрошња тих напитака не може обуздати, став је ендокринолога проф. др Срђана Поповића.
Подсетимо, након што су Француска, Шпанија, Чиле и Саудијска Арабија већ увеле додатни порез на слатка и газирана пића, сада се и Немачка придружује овом тренду, али проф. Поповић упозорава да тешко да ће се добити жељени резултат, јер ова пића стварају зависност иако могу довести до инсулинске резистенције и дијабетеса.
“Конзумацијом презаслађених сокова долази до напада на панкреас и појачаног лучења инсулина, што може довести до инсулинске резистенције, а касније и до гојазности и развоја дијабетеса”, рекао је Поповић, додавши да се дијабетес типа 2, који се некада сматрао болешћу одраслих, сада све чешће јавља и код деце. Најчешћи узроци су преслатки сокови и колачи”, рекао је познати ендокринолог.
С њим је сагласна и нутриционисткиња Марија Рапајић, која упозорава на то да су за гојазност код младих криви и пекарски производи, који су пуни шећера. На питање шта највише утиче на гојазност код младих, нутриционисткиња одговара да је тинејџере срамота да носе здраву ужину. “Уместо тога траже новац за џепарац и онда купују чипс и колу, а то су све шупљи шећери, погубни за здравље”, навела је Марија Рапаић.