Око 2.400 операција катаракте код приватника о трошку државе
БЕОГРАД: У првих шест месеци ове године на операцију катаракте у приватне здравствене установе о трошку државе, упућено је око 2.400 пацијената, док је упуте за вантелесну оплодну добило око 1.300 осигураница.
У истом периоду, код приватника је на лечење хипербаричном оксигенацијом упућено 894 пацијента, а на хемодијализу 344 осигураника, кажу у РФЗО.
То су четири медицинске услуге које грађани могу да потраже осим у државним и у приватним здравственим установама, а да за то не морају да плате из свог џепа.
Када је реч о операцији катаракте, РФЗО има потписане уговоре са 15 приватних здравствених установа, од којих се три налазе у Нишу, две у Новом Саду, једна у Зрењанину и девет у Београду.
Лечење неплодности биомедицински потпомогнутом оплодњом жене могу да обаве у 11 приватних установа и то у пет у Београду, четири у Новом Саду, и у по једну у Крагујевцу и Лесковцу.
Хемодијализа се спроводи у три, а хипербарична оксигенација у једној установи ван плана мреже.
Како објашњава др Ивана Ђунисијевић из РФЗО, Фонд анкетира осигурана лица која се налазе на листи чекања државних здравствених установа за операцију катаракте, и то по датуму када су стављени на листу, од 2016. године.
Повлачимо прва лица, која су на листи, а није им пружена услуга, подвукла је она.
За вантелесну оплодњу жене се пријављују саме.
Жене, односно брачни и ванбрачни партнери, морају да испуне критеријуме које је прописала републичка стручна комисија, како би остварили право за ВТО.