Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Од сиде прошле године умрло 14 особа, ХИВ заражених 178

18.05.2018. 15:28 15:32
Пише:
Извор: Tanjug (video)

БЕОГРАД: У Србији је прошле године од сиде умрло 14 особа, а дијагностиковано је 178 особа инфицираних ХИВ-ом, речено је на скупу поводом Међународног дана сећања на преминуле од АИДС-а који се обележава 20. маја.

У нашој земљи од почетка епидемије 1985. године до краја 2017. године укупно је регистровано 3.664 особа инфицираних ХИВ-ом, мало више од половине је оболело, а једна трећина умрла од сиде. 

У 2017. години је новодијагностиковано 178 особа инфицираних ХИВ-ом што је сличан ниво као 2015. године. Ми то приписујемо успешним кампањама, рекла је епидемиолог Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Данијела Симић.  

Она је нагласила да је важно да се људи тестирају, да се дијагностикују особе са ХИВ-ом, јер је то први корак ка успешној контроли епидемије у нашој земљи.

Од 178 новодијагностикованих са ХИВ-ом, 17 пута је више мушкараца него жена, а 60 одсто свих новодијагностикованих су с територије Београда и Новог Сада.

Пут преноса инфекције и даље су најчешће незаштићени сексуални односи, док је на другом месту путем заједничког прибора за ињектирање дроге.

Оно што није добар показатељ је да је код две трећине особа ХИВ дијагностикован у касном стадијуму, што значи да је њихово имунолошки систем значајно нарушен. Најважније је да се што раније открије инфекција и да се особе које су инфициране ХИВ-ом одмах по дијагностиковању започну терапију, појаснила је Симић.

Током 2017. у Србији је регистровано 55 особа оболелих од сиде, а чак две трећине су били старости од 30 до 49 година.

Помоћница министра здравља Весна Кнегињић истакла је да је министарство здравља почетком новембра 2017. године иницирало израду предлога

Стратегије за превенцију и контролу ХИВ инфекције и АИДС-а у Србији, за перид 2018-2025. године.

У том стратешком документу, како је рекла, акценат је стављен на превенцију и повећање обима тестирања на ХИВ у здравственим установама и у заједници у циљу раног дијагностиковања инфицираних особа, лечење и подршку особа које живе са ХИВ-ом, заштиту људских права и елиминацију стигме и дискриминације према особама инфцираним ХИВ-ом.

Представник Унија организација Србије које се баве заштитом особа које живе са ХИВ-ом Владимир Антић нагласио је да је лечење инфицираних ХИВ-ом покривено средствима РФЗО.

Важно је, како је рекао на време дијагностиковати инфекцију, на време започети лечење савтременом антиретровирусном терапијом и наравно онда се придржавати прописаног режима лечења. 

У последњој деценији у Србији су на позитивну листу стављена четири савремена лека. Тиме смо се приближили земљама у региону које их користе одавно. На нашој листи има лекова који су застарели и који имају нус појаве, нагласио је Антић.

Овогодишња, 35. кампања посвећена сећању на преминуле од АИДС-а обележава се са циљем повећања информисаности, промовисања глобалне солидарности и заједницких акција у области ХИВ инфекције и АИДС-а, под слоганом „Сећајући се наше прошлости, припремамо се за нашу будућност“.

Данас се у свету процењује да са ХИВ инфекцијом живи 37 милиона особа, а 19,5 милиона особа инфицираних ХИВ-ом било на антиретровирусној терапији.

У складу с најновијим препорукама СЗО, свих 37 милиона особа које живе са ХИВ-ом треба да буду на АРВ терапији, односно лечење треба започети чим се ХИВ инфекција дијагностикује.

У Србији ће дан сећања на преминуле од сиде бити обележен у неколико градова организовањем пригодних активности које су усмерене ка промоцији здравих стилова живота и информисању о доступним услугама на локалу.

Аутор:
Пошаљите коментар
Ризик заразе ХИВ-ом кроз трансфузију крви је мали, али постоји

Ризик заразе ХИВ-ом кроз трансфузију крви је мали, али постоји

13.12.2017. 08:17 08:53