Od side prošle godine umrlo 14 osoba, HIV zaraženih 178
BEOGRAD: U Srbiji je prošle godine od side umrlo 14 osoba, a dijagnostikovano je 178 osoba inficiranih HIV-om, rečeno je na skupu povodom Međunarodnog dana sećanja na preminule od AIDS-a koji se obeležava 20. maja.
U našoj zemlji od početka epidemije 1985. godine do kraja 2017. godine ukupno je registrovano 3.664 osoba inficiranih HIV-om, malo više od polovine je obolelo, a jedna trećina umrla od side.
U 2017. godini je novodijagnostikovano 178 osoba inficiranih HIV-om što je sličan nivo kao 2015. godine. Mi to pripisujemo uspešnim kampanjama, rekla je epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" Danijela Simić.
Ona je naglasila da je važno da se ljudi testiraju, da se dijagnostikuju osobe sa HIV-om, jer je to prvi korak ka uspešnoj kontroli epidemije u našoj zemlji.
Od 178 novodijagnostikovanih sa HIV-om, 17 puta je više muškaraca nego žena, a 60 odsto svih novodijagnostikovanih su s teritorije Beograda i Novog Sada.
Put prenosa infekcije i dalje su najčešće nezaštićeni seksualni odnosi, dok je na drugom mestu putem zajedničkog pribora za injektiranje droge.
Ono što nije dobar pokazatelj je da je kod dve trećine osoba HIV dijagnostikovan u kasnom stadijumu, što znači da je njihovo imunološki sistem značajno narušen. Najvažnije je da se što ranije otkrije infekcija i da se osobe koje su inficirane HIV-om odmah po dijagnostikovanju započnu terapiju, pojasnila je Simić.
Pomoćnica ministra zdravlja Vesna Kneginjić istakla je da je ministarstvo zdravlja početkom novembra 2017. godine iniciralo izradu predloga
Strategije za prevenciju i kontrolu HIV infekcije i AIDS-a u Srbiji, za perid 2018-2025. godine.
U tom strateškom dokumentu, kako je rekla, akcenat je stavljen na prevenciju i povećanje obima testiranja na HIV u zdravstvenim ustanovama i u zajednici u cilju ranog dijagnostikovanja inficiranih osoba, lečenje i podršku osoba koje žive sa HIV-om, zaštitu ljudskih prava i eliminaciju stigme i diskriminacije prema osobama infciranim HIV-om.
Predstavnik Unija organizacija Srbije koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV-om Vladimir Antić naglasio je da je lečenje inficiranih HIV-om pokriveno sredstvima RFZO.
Važno je, kako je rekao na vreme dijagnostikovati infekciju, na vreme započeti lečenje savtremenom antiretrovirusnom terapijom i naravno onda se pridržavati propisanog režima lečenja.
U poslednjoj deceniji u Srbiji su na pozitivnu listu stavljena četiri savremena leka. Time smo se približili zemljama u regionu koje ih koriste odavno. Na našoj listi ima lekova koji su zastareli i koji imaju nus pojave, naglasio je Antić.
Ovogodišnja, 35. kampanja posvećena sećanju na preminule od AIDS-a obeležava se sa ciljem povećanja informisanosti, promovisanja globalne solidarnosti i zajednickih akcija u oblasti HIV infekcije i AIDS-a, pod sloganom „Sećajući se naše prošlosti, pripremamo se za našu budućnost“.
Danas se u svetu procenjuje da sa HIV infekcijom živi 37 miliona osoba, a 19,5 miliona osoba inficiranih HIV-om bilo na antiretrovirusnoj terapiji.
U skladu s najnovijim preporukama SZO, svih 37 miliona osoba koje žive sa HIV-om treba da budu na ARV terapiji, odnosno lečenje treba započeti čim se HIV infekcija dijagnostikuje.
U Srbiji će dan sećanja na preminule od side biti obeležen u nekoliko gradova organizovanjem prigodnih aktivnosti koje su usmerene ka promociji zdravih stilova života i informisanju o dostupnim uslugama na lokalu.