Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Први случај у Војводини: Од богиња оболело дете из Суботице. Заражена и мајка?

16.11.2017. 11:53 13:55
Пише:
Извор: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Једно дете старо 13 година из Суботице оболело је од малих богиња, потврдили су за Дневник из Института за јавно здравље Војводине и Покрајинског секретаријата за здравство.

Дете је хоспитализовано, а од богиња је највероватније оболела и дететова мајка која је такође у болници. Обоје су у добром здравственом стању под сталним надзором лекара.

У овом тренутку имамо један потврђен случај малих богиња у Севернобачком округу, а највероватније је оболела и мајка, али још немамо потврду. Обоје су хоспитализовни и доброг су општег стања. Пре неколико дана потврђен је и случај малих богиња код једне медицинске сестре која ради у Београду и професионално је била експонирана. Она живи на територији Војводине, али се води као оболела у Београду“, казао је покрајински секретар за здравство доцент др Зоран Гојковић и додао како је укупан број оболелих у Србији сада 125.

Највећи део оболелих је са Косова и Метохије, затим у Краљеву 14 и у Београду 10. Гојковић је нагласио да је епидемиолошка слика у Војводини боља него у централној Србији, те да је Покрајина на прагу да постигне епидемиолошки бедем у одбрани од болести, јер је вакцинисано 93 одсто деце.


У Новом Саду Невакцинисано 5.742 деце

„Од 248.264 деце у Војводини невакцинисано је њих 12.805. У Новом Саду је вакцинисано 86,6 одсто, а невакцинисано је 5.742 деце. Уколико би се половина од тог броја деце у Новом Саду вакцинисала, не би било епидемије“, рекао је др Петровић.


„У септембру је одзив на вакцинацију био испод 70 одсто, а сада је ситуација натерала родитеље да схвате како не треба да верују друштвеним мрежама, већ да слушају савете лекара. Забрињава што је најмањи одзив на вакцинацију у Сомбору, Врбасу, Тителу и Новом Саду“, изнео је др Гојковић и напоменуо да у Новом Саду има 5.700 невакцинисане деце, од чега је њих 4.700 са територијее центра града, Лимана и Новог насеља.

Према Гојковићевим речима, сада је идзив у Новом Саду од 85 до 86 одсто, док је у септембру одзив био испод 60 одсто у центру града. У септембру је оформљен штаб за праћење епидемије, у којем су највећи стручњаци и у сталној у комуникацији са општим болницама. Осим за одбрану од епидемије, штаб је задужен и за адекватно препознавање оболелих, као и за успешно лечење и излечење. Деца су најугроженија и важно је да немамо смртних случајева, као што је било у епидемији 1993. године, када су била два смртна случаја.

„Циљ нам је да свако дете заштитимо, а старији имају имунолошки одговор и ту нема страха од морталитета. Апелујемо на родитеље да се одазову вакцинацији, а сви домови здравља имају довољне количине вакцина и изаћи ће свима у сусрет“, поручио је др Гојковић.

Директор Института за јавно здравље Војводине професор др Владимир Петровић казао је да је епидемија стигла и до Војводине, али је нагласио да смо близу колективног имунитета код деце до 14 година, како би се сузбила и спречила епидемија, која се неминовно прелива.

„У Војводини је обухват вакцинацијом био виши ранијих година и зато смо добили на времену. До 10. новембра урадили смо комплетну ревизију свих вакциналних картона и утврдили да је од 248.264 деце у Војводини, њих 93,3 одсто потпуно вакцинисано, њих 1,6 одсто је непотпуно вакцинисано односно добили су једну дозу, а невакцинисано је 5 одсто деце“, навео је др Петровић и нагласио да уколико се подигне ниво имунизације у Новом Саду, епидемије неће бити.

Петровић је изнео и податак да је оболело дете из Суботице вакцинисано против малих богиња, али је објаснио да у питању један случај од сто када се ни упркос имунизацији не развије имунитет.

„За мајку нема података о вакцинацији, али је она рођена 1977. године и вероватно је вакцинисана. Најтеже компликације болести јављају се код деце која имају од једне до четири године, док код одраслих особа болест прође без компликација и некада људи мисле да имају алергију, нарочито ако немају температуру, те ни не оду код лекара“, рекао је Петровић.

Према његовим речима, посебно су угрожена деца која због здравственог стања не могу да добију вакцине, а то су они који имају малигну болест, добијају терапију због тих болести или имају неко имуносупресивно обољење. Они су у посебном ризику, јер не могу да добију вакцину, зато је важно да сва деца око њих буду вакцинисана, као и да болесна деца не долазе у школе и вртиће.

Љ. Петровић

Аутор:
Пошаљите коментар
Од малих богиња у Србији оболела 121 особа 

Од малих богиња у Србији оболела 121 особа 

15.11.2017. 11:40 11:43
Лончар: Оболели од малих богиња стабилно

Лончар: Оболели од малих богиња стабилно

12.11.2017. 09:32 09:33