Обележен дан Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду
Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду низом активности прославио је 63 године постојања.
На свечаности; којом је почело обележавање Дана факултета; заменица покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност, професорка др Душица Ракић оценила је да су резултати факултета импесивни, па да често иде и корак испред у неким областима и обећала и у будућности помоћ Секретаријата.
„Наш универзитет је велика, хетерогена, али и чврсто повезана заједница, у којој је Филозофски факултет, после Пољопривредног, најстарији“, рекао је ректор Универзитета у Новом Саду професор др Душан Николић.
„Овај факултет изузетно је важан јер нас учи да мислимо и своје мисли преносимо другима, да комуницирамо и преиспитујемо оно око нас, али и себе, а све то је јако значајно у овом времену у којем се живи брзо и често заборавља суштина и зато и као академска заједница и као друштво јако пуно дугујемо Филозофском факултету.“
Деканица Филозофског факултета, професорка др Ивана Живанчевић Секеруш истакла је да је овај факултет најуспешнији у читавом региону по међународној сарадњи и подсетила на још неке од успеха, међу којима су покретање међународног часописа Балканске свеске, организовање летњег кампа у Кини за полазнике курса кинеског језика, увођење курса корејског језика, набавка нових уметничких дела за факултетску галерију, прегршт награда професорима, нови сајт и ТВ студио и посебно је најавила нов, 50. акредитовани студијски програм на Филозофском факултету - енглески језик са другим страним језиком.
Уручене су и награде и признања најбољим студентима Филозофског факултета по одсецима, док је за најбољег младог истраживача или студента докторских студија за област хуманистичких наука награђена др Ивана Иванић, а за област друштвених наука Раде Ристановић.
Свој дан Филозофски факултет је обележио и отварањем изложбе под називом „Филозофски факултет у 21. веку”, чији је садржај видљив уз помоћ паметних уређаја – таблета и телефона, и апликације под називом Ауразма. Отварање ове изложбе био је увод за Четврти међународни интердисциплинарни скуп младих научника друштвених и хуманистичких наука Контексти, на којем је пленарно предавање „Нове образовне технологије – нове (старе) дилеме“ одржао доцент др Милош Бајчетић с Медицинског факултета Универзитета у Београду. На Контекстима, који представљају вид подршке Филозофског факултета младим истраживачима и одржавају се бијенално, ове године учествује око 100 студената докторских студија из 13 земаља – од Србије до Јапана.
Дан Филозофског факултета обогатило је отварање још једне велике изложбе - „Богатство култура и језика- преводи професора Филозофског факултета”, која је избор из разноврсног преводилачког рада професора и сарадника Факултета, од оснивања 1954. до данас.
Д. Д.