Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Обележено 60 година дечје хирургије у Новом Саду

20.04.2017. 19:48 19:51
Пише:
Фото: Дневник/С. Шушњевић

НОВИ САД: У Клиници за дечју хиругију Института за заштиту здравља деце и омладине Војводине, односно Дечјој болници, у Новом Саду годишње се уради 61.000 специјалистичких прегледа, од чега су трећина хитни пацијенти, а у општој анестезији буде оперисано око 3.500 малишана из целе Војводине.

Обележавајући 60 година од настанка дечје хирургије и 40 година од оснивања Клинике за дечју хирургију, управник професор др Јан Варга оценио је да је велика фреквенција пацијената, јер имају свега 82 постеље и око 3.700 хоспитализација сваке године.

“Дечја хирургија у Новом Саду се развијала постепено, као и у свету, а велики помак је направљен када је од Одељења за хирургију насталог пре 60 година, формирана Клиника пре четири деценије. У дечјој хирургији се примењује и оно што се ради у одраслој, али је велика разлика у оперисању беба које имају 600 грама и човека од, на пример, 100 килограма. Ту децу треба припремити нежно, примерено, пратећи све савремене трендове. Ендоскопију радимо већ десет до 12 година, а лапароскопија је свакодневна. Пратимо све трендове у свету и јако је мали број деце које шаљемо у друге установе“, рекао је др Варга на свечаној академији уприличеној поводом јубилеја у Скупштини Војводине.

Како је навео, Клиника за дечју хирургију у Дечјој болници има 23 хируга који годишње ураде 3.500 интервенција у општој анестезији, поред којих раде и мале интервенције, ушивања и друге процедуре у локалној анестезији. Током године имају око 3.700 хоспитализација и 15.000 болничких дана.

“Успешност је велика и имамо смртност од 0,23 одсто за сву децу, која нам долазе из целе Војводине, па и из региона. Решавамо трауме, урођене аномалије, туморе и друге болести“,испричао је управник Клинике и додао како Клиника ради 24 сата дневно, седам дана у недељи, а да за најмању децу, која имају од 600 грама, па до килограм или килограм и по, имају могућност транспорта од других установа и места до Дечје болнице, те да ту децу збрињавају, дијагностикују и завршавају третман.

Клиника располаже са пет операционих сала, имају два видео-стуба за лапароскопске операције, микроскоп за фине интервенције, као и дијагностику од ултразвучних апарата, до ЦТ-а, а нада се да ће у наредних годину дана добити и магнетну резонанцу.

“Недавно смо добили нови рендген, али нам је значајно и да имамо магнет, јер је дечје доба осетљиво на зрачење и магнетом бисмо могли да урадимо дијагностику без зрачења“, објаснио је др Варга и додао како би било добро када би болница могла да обезбеди смештај мајкама које су ту са малом децом, као и одвојене собе за оба пола, за пацијенте у tinеjyеrskom урасту.


Најмлађи су приоритет Министарству здравља
Помоћник министра здравља др Златибора Лончара, прим. др Зоран Панајотовић оценио је да је Клиника за дечју хирургију једна од најеминентнијих здравствених установа, а да улагање у здравље деце подиже квалитет здравствене заштите најмлађих, што је и један од приоритета Министарства здравља.
“У сарадњи са Покрајинским секретаријатом учинићемо да Клиника добије најсавременију опрему“, обећао је Панајотовић

Директорка Дечје болнице професорка др Јадранка Јовановић Привродски навела је да овој установи гравитира 390.000 деце из целе Војводине, у узрасту од рођења, па до 18. године.

“Свако занављање опреме је корисно и доста тога имамо и пратимо савременост увођења нових технологија. Потребни су нам и кадар и нове технологије, али ми ипак постижено ниво који је завидан у пољу дечје хирургије“, истакла је др Привродски и напоменула да Дечја болница има укупно 720 запослених, те да је улагање у младост и пацијете, улагање у будућност.

Заменица покрајинског секретара за здравство др Иванка Савић оценила је да запослене на Клиници одликује висока стручност и висок научни ниво који установа пружа.

“Сарадња Покрајинског секретаријата у установе увек је била ефикасна и биће то и даље и у страучном и научном смислу, као и у опремању установе најсавременијом опремом“, казала је др Савић.

Љ. Петровић

 

 

Пише:
Пошаљите коментар