Obeleženo 60 godina dečje hirurgije u Novom Sadu
NOVI SAD: U Klinici za dečju hirugiju Instituta za zaštitu zdravlja dece i omladine Vojvodine, odnosno Dečjoj bolnici, u Novom Sadu godišnje se uradi 61.000 specijalističkih pregleda, od čega su trećina hitni pacijenti, a u opštoj anesteziji bude operisano oko 3.500 mališana iz cele Vojvodine.
Obeležavajući 60 godina od nastanka dečje hirurgije i 40 godina od osnivanja Klinike za dečju hirurgiju, upravnik profesor dr Jan Varga ocenio je da je velika frekvencija pacijenata, jer imaju svega 82 postelje i oko 3.700 hospitalizacija svake godine.
“Dečja hirurgija u Novom Sadu se razvijala postepeno, kao i u svetu, a veliki pomak je napravljen kada je od Odeljenja za hirurgiju nastalog pre 60 godina, formirana Klinika pre četiri decenije. U dečjoj hirurgiji se primenjuje i ono što se radi u odrasloj, ali je velika razlika u operisanju beba koje imaju 600 grama i čoveka od, na primer, 100 kilograma. Tu decu treba pripremiti nežno, primereno, prateći sve savremene trendove. Endoskopiju radimo već deset do 12 godina, a laparoskopija je svakodnevna. Pratimo sve trendove u svetu i jako je mali broj dece koje šaljemo u druge ustanove“, rekao je dr Varga na svečanoj akademiji upriličenoj povodom jubileja u Skupštini Vojvodine.
Kako je naveo, Klinika za dečju hirurgiju u Dečjoj bolnici ima 23 hiruga koji godišnje urade 3.500 intervencija u opštoj anesteziji, pored kojih rade i male intervencije, ušivanja i druge procedure u lokalnoj anesteziji. Tokom godine imaju oko 3.700 hospitalizacija i 15.000 bolničkih dana.
“Uspešnost je velika i imamo smrtnost od 0,23 odsto za svu decu, koja nam dolaze iz cele Vojvodine, pa i iz regiona. Rešavamo traume, urođene anomalije, tumore i druge bolesti“,ispričao je upravnik Klinike i dodao kako Klinika radi 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, a da za najmanju decu, koja imaju od 600 grama, pa do kilogram ili kilogram i po, imaju mogućnost transporta od drugih ustanova i mesta do Dečje bolnice, te da tu decu zbrinjavaju, dijagnostikuju i završavaju tretman.
Klinika raspolaže sa pet operacionih sala, imaju dva video-stuba za laparoskopske operacije, mikroskop za fine intervencije, kao i dijagnostiku od ultrazvučnih aparata, do CT-a, a nada se da će u narednih godinu dana dobiti i magnetnu rezonancu.
“Nedavno smo dobili novi rendgen, ali nam je značajno i da imamo magnet, jer je dečje doba osetljivo na zračenje i magnetom bismo mogli da uradimo dijagnostiku bez zračenja“, objasnio je dr Varga i dodao kako bi bilo dobro kada bi bolnica mogla da obezbedi smeštaj majkama koje su tu sa malom decom, kao i odvojene sobe za oba pola, za pacijente u tinejyerskom urastu.
Direktorka Dečje bolnice profesorka dr Jadranka Jovanović Privrodski navela je da ovoj ustanovi gravitira 390.000 dece iz cele Vojvodine, u uzrastu od rođenja, pa do 18. godine.
“Svako zanavljanje opreme je korisno i dosta toga imamo i pratimo savremenost uvođenja novih tehnologija. Potrebni su nam i kadar i nove tehnologije, ali mi ipak postiženo nivo koji je zavidan u polju dečje hirurgije“, istakla je dr Privrodski i napomenula da Dečja bolnica ima ukupno 720 zaposlenih, te da je ulaganje u mladost i pacijete, ulaganje u budućnost.
Zamenica pokrajinskog sekretara za zdravstvo dr Ivanka Savić ocenila je da zaposlene na Klinici odlikuje visoka stručnost i visok naučni nivo koji ustanova pruža.
“Saradnja Pokrajinskog sekretarijata u ustanove uvek je bila efikasna i biće to i dalje i u straučnom i naučnom smislu, kao i u opremanju ustanove najsavremenijom opremom“, kazala je dr Savić.
LJ. Petrović