О тироидним хормонима треба мислити сваког дана
Штитаста жлезда лучи хормоне Т4 и Т3, а мозак контролише ову жлезду тако што утиче на лучење хипофизе, жлезда која се налази између очију, на бази мозга.
- Хормони штитасте жлезде значајно утичу на рад мозга и потрошњу глукозе у мозгу. Када нема тироидних хормона, односно хормона штитасте жлезде, мањи је проток крви кроз мозак - каже проф. др Милош Жарковић објашњавајући на који начин функционише штитна жлезда.
Штитаста жлезда може да оболи на више начина, који немају заједничке симптоме. Постоје поремећаји функције, хипотиреоза и хипертиреоза, као и поремећаји грађе, нодуси односно чворови и карцином.
- Код тежег облика хипотиреозе пацијент се жали на замор, успореност, успорен говор, неподношење хладноће и констипацију. Хипертиреоза се код већине пацијената манифестује кроз емотивну лабилност, анксиозност, слабост, дрхтање руку, лупање срца, неподношење топлоте, презнојавања и губитак тежине упркос нормалном апетиту - наводи даље др Жарковић.
Како би се заштитила штитаста жлезда и обезбедио њен правилан рад, потребан је јод и управо због тога је и законом регулисано да се со за људску употребу јодира. У трудноћи је посебно битан јод за нормалан развој мозга и ткива фетуса и новорођенчета.
Превентивни прегледи су сигурно један од важних начина чувања здравља, а добар начин спречавања недостатка јода је конзумирање минралне воде са природним јодом.
“Minaqua” садржи управо такав јод и једина је вода на овим просторима која има такав минерални састав. Још давне 1912. године освојила је велике златне медаље за квалитет на сајмовима у Риму, Паризу и Лондону, тада под називом”Франц Јозефова вода”, чиме се доказује да је већ више од 100 година “Minaqua” традиционално добар избор воде.
(Огласни текст)