O tiroidnim hormonima treba misliti svakog dana
Štitasta žlezda luči hormone T4 i T3, a mozak kontroliše ovu žlezdu tako što utiče na lučenje hipofize, žlezda koja se nalazi između očiju, na bazi mozga.
- Hormoni štitaste žlezde značajno utiču na rad mozga i potrošnju glukoze u mozgu. Kada nema tiroidnih hormona, odnosno hormona štitaste žlezde, manji je protok krvi kroz mozak - kaže prof. dr Miloš Žarković objašnjavajući na koji način funkcioniše štitna žlezda.
Štitasta žlezda može da oboli na više načina, koji nemaju zajedničke simptome. Postoje poremećaji funkcije, hipotireoza i hipertireoza, kao i poremećaji građe, nodusi odnosno čvorovi i karcinom.
- Kod težeg oblika hipotireoze pacijent se žali na zamor, usporenost, usporen govor, nepodnošenje hladnoće i konstipaciju. Hipertireoza se kod većine pacijenata manifestuje kroz emotivnu labilnost, anksioznost, slabost, drhtanje ruku, lupanje srca, nepodnošenje toplote, preznojavanja i gubitak težine uprkos normalnom apetitu - navodi dalje dr Žarković.
Kako bi se zaštitila štitasta žlezda i obezbedio njen pravilan rad, potreban je jod i upravo zbog toga je i zakonom regulisano da se so za ljudsku upotrebu jodira. U trudnoći je posebno bitan jod za normalan razvoj mozga i tkiva fetusa i novorođenčeta.
Preventivni pregledi su sigurno jedan od važnih načina čuvanja zdravlja, a dobar način sprečavanja nedostatka joda je konzumiranje minralne vode sa prirodnim jodom.
“Minaqua” sadrži upravo takav jod i jedina je voda na ovim prostorima koja ima takav mineralni sastav. Još davne 1912. godine osvojila je velike zlatne medalje za kvalitet na sajmovima u Rimu, Parizu i Londonu, tada pod nazivom”Franc Jozefova voda”, čime se dokazuje da je već više od 100 godina “Minaqua” tradicionalno dobar izbor vode.
(Oglasni tekst)