broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нови Сад пионир у вакцинацији против ХПВ вируса

01.11.2022. 09:45 09:52
Пише:
Фото: Љ. Петровић

„Прошлог месеца сам оперисао две девојчице од 20 година које су имале рак грлића материце, изазван ХПВ вирусом. О томе мора да се прича. Нови Сад је пионир у вакцинацији против ХПВ вируса и ми смо вакцинацију почели 2020. године, када су нам се јављали и родитељи ван Новог Сада који су желели да вакцинишу своју децу”, рекао је члан Градског већа Новог Сада задужен за здравство и гинеколог у Универзитетском клиничком центру Војводине доцент др Драган Стајић.

То је казао на конференцији „Заједно у борби против рака грлића материце – ХПВ НЕ“, која је одржана јуче на Новосадском сајму.

Како је објаснио, у пројекту који је урађен са Институтом за јавно здравље Војводине током 2020. године Нови Сад је набавио 1.500, а наредне године 2.220 доза вакцине.

Директор Дома здравља „Нови Сад“ примаријус др Веселин Бојат истакао је да је Нови Сад пионир у ХПВ вакцинацији, коју је започео први у држави.

„Потреба за тим се показала кроз наш prеthodni превентивни рад, као и кроз програме превенције рака грлића материце и преветивне мамографске прегледе. У пројекту вакцинације против ХПВ вируса смо од времена короне, од 2020. године, и до сада је подељено око 4.400 доза, а вакцинисано је више од 2.000 деце. Последње године су обухваћени и дечаци. Велики је значај нашег едукативног центра у Алмашкој улици, где млади могу да добију све информације, па и оне о полно преносивим болестима”, истакао је др Бојат.


Без листе чекања

Директорка РФЗО је позвала домове здравља да не праве листе чекања за добијање вакцине.

Рекла је да ће све количине које се пријаве бити набављене.


Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање др Сања Радојевић Шкодрић истакла је да Јужнобачки округ и Нови Сад предњаче у вакцинацији против ХПВ вируса, иза Новог Сада је Панчево, а потом Београд и додала како је нада да да ће ова вакцина бити у календару вакцинације.

„Овом вакцином су направљена два велика искорака. Први је што је вакцина бесплатна, односно даје се о трошку државе. У питању је савремена, деветовалентна вакцина и намењена је и за дечаке и за девојчице, због веће заштите здравља младих. Други искорак је што је то први пут да је иновативни лек за превенцију стављен на листу лекова”, казала је Шкодрић и позвала родитеље да доведу децу на вакцинацију.

Примаријус др Катарина Боричић из Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ навела је да од рака грлића материце годишје оболи око 1.100 жена, а њих 452 умре.


Кампања удружења „Родитељ“

Директорка Удружења „Родитељ“ Гордана Племић истакла је да су покренули кампању у целој Србији, како би родитељи могли да добију праве информације.

„Отворили смо и сајт hpvinfo.rs, где родитељи могу да постављају питања и добију одговоре од стручњака – казала је Племић и најавила да ће након Чачка и Новог Сада организовати посете и другим градовима.


„До сада је набављено око 28.000, а апликовано је око 14.000 доза вакцине. Надамо се да убудуће нећемо говорити о обољењима у вези са ХПВ. У другим земљама се ова вакцина примењује 15 година и ми можемо да видимо позитивно искуство тих земаља, а показало се да је она ефикасна. Уколико обухват вакцином буде добар, односно на високом нивоу, болест моће да се искорени”, указала је Боричић.

Епидемиолог Института за јавно здравље Србије др Мирјана Штрбац казала је како годишње од рака грлића материце умре око 500 жена, а сматра да се четири пута више њих бори са променама на грлићу материце.То није потребно, јер имамо начин борбе против ХПВ, а то је вакцина.

„Када је реч о нежељеним ефектима имали смо случај код две девојке да су доживеле колапсно стање. То је, међутим, последица која се у том узрасту јавља и код вађења крви или давања ињекција и нема везе са вакцином, него са начином примене, односно због игле”, напоменула је Штрбац.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар