Novi Sad pionir u vakcinaciji protiv HPV virusa
„Prošlog meseca sam operisao dve devojčice od 20 godina koje su imale rak grlića materice, izazvan HPV virusom. O tome mora da se priča. Novi Sad je pionir u vakcinaciji protiv HPV virusa i mi smo vakcinaciju počeli 2020. godine, kada su nam se javljali i roditelji van Novog Sada koji su želeli da vakcinišu svoju decu”, rekao je član Gradskog veća Novog Sada zadužen za zdravstvo i ginekolog u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine docent dr Dragan Stajić.
To je kazao na konferenciji „Zajedno u borbi protiv raka grlića materice – HPV NE“, koja je održana juče na Novosadskom sajmu.
Kako je objasnio, u projektu koji je urađen sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine tokom 2020. godine Novi Sad je nabavio 1.500, a naredne godine 2.220 doza vakcine.
Direktor Doma zdravlja „Novi Sad“ primarijus dr Veselin Bojat istakao je da je Novi Sad pionir u HPV vakcinaciji, koju je započeo prvi u državi.
„Potreba za tim se pokazala kroz naš prethodni preventivni rad, kao i kroz programe prevencije raka grlića materice i prevetivne mamografske preglede. U projektu vakcinacije protiv HPV virusa smo od vremena korone, od 2020. godine, i do sada je podeljeno oko 4.400 doza, a vakcinisano je više od 2.000 dece. Poslednje godine su obuhvaćeni i dečaci. Veliki je značaj našeg edukativnog centra u Almaškoj ulici, gde mladi mogu da dobiju sve informacije, pa i one o polno prenosivim bolestima”, istakao je dr Bojat.
Bez liste čekanja
Direktorka RFZO je pozvala domove zdravlja da ne prave liste čekanja za dobijanje vakcine.
Rekla je da će sve količine koje se prijave biti nabavljene.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje dr Sanja Radojević Škodrić istakla je da Južnobački okrug i Novi Sad prednjače u vakcinaciji protiv HPV virusa, iza Novog Sada je Pančevo, a potom Beograd i dodala kako je nada da da će ova vakcina biti u kalendaru vakcinacije.
„Ovom vakcinom su napravljena dva velika iskoraka. Prvi je što je vakcina besplatna, odnosno daje se o trošku države. U pitanju je savremena, devetovalentna vakcina i namenjena je i za dečake i za devojčice, zbog veće zaštite zdravlja mladih. Drugi iskorak je što je to prvi put da je inovativni lek za prevenciju stavljen na listu lekova”, kazala je Škodrić i pozvala roditelje da dovedu decu na vakcinaciju.
Primarijus dr Katarina Boričić iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ navela je da od raka grlića materice godišje oboli oko 1.100 žena, a njih 452 umre.
Kampanja udruženja „Roditelj“
Direktorka Udruženja „Roditelj“ Gordana Plemić istakla je da su pokrenuli kampanju u celoj Srbiji, kako bi roditelji mogli da dobiju prave informacije.
„Otvorili smo i sajt hpvinfo.rs, gde roditelji mogu da postavljaju pitanja i dobiju odgovore od stručnjaka – kazala je Plemić i najavila da će nakon Čačka i Novog Sada organizovati posete i drugim gradovima.
„Do sada je nabavljeno oko 28.000, a aplikovano je oko 14.000 doza vakcine. Nadamo se da ubuduće nećemo govoriti o oboljenjima u vezi sa HPV. U drugim zemljama se ova vakcina primenjuje 15 godina i mi možemo da vidimo pozitivno iskustvo tih zemalja, a pokazalo se da je ona efikasna. Ukoliko obuhvat vakcinom bude dobar, odnosno na visokom nivou, bolest moće da se iskoreni”, ukazala je Boričić.
Epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije dr Mirjana Štrbac kazala je kako godišnje od raka grlića materice umre oko 500 žena, a smatra da se četiri puta više njih bori sa promenama na grliću materice.To nije potrebno, jer imamo način borbe protiv HPV, a to je vakcina.
„Kada je reč o neželjenim efektima imali smo slučaj kod dve devojke da su doživele kolapsno stanje. To je, međutim, posledica koja se u tom uzrastu javlja i kod vađenja krvi ili davanja injekcija i nema veze sa vakcinom, nego sa načinom primene, odnosno zbog igle”, napomenula je Štrbac.
LJ. Petrović