Нови Сад: Отворена прва приватна специјализована ковид лабораторија
НОВИ САД: Медлаб је у Новом Саду отворио прву приватну специјализовану Ковид лабораторију у Србији, на Булевару ослобођења 65а.
Ова, 15. по реду Медлабова лабораторија разликује се од других по томе што је, сходно светским трендовима, организационо и технички опремљена тако да обезбеђује потпуну заштиту пацијената и запослених и пружа највиши ниво услуга у време епидемије. То је остварено захваљујући поштовању епидемиолошких правила у организацији простора који омогућава једносмерно кретање пацијената, што је било могуће јер је лабораторија наменски припремана. Ради сигурности пацијената набављена је специјална опрема за дезинфекцију руку, обуће и гардеробе, захваљујући којој се дезинфекција пацијената обавља пре уласка у лабораторију.
- Желели смо да на најквалитетнији начин обезбедимо да наши пацијенти не стоје у реду испред других Медлаб лабораторија нити да се срећу у просторима, са потенцијално зараженим особама - објашњава проф. др Милан Убавић. – У ову лабораторију долазе људи које сумњају да су оболели од ковид -19 вируса или знају да су оболели, па долазе на контролу. Када престане епидемија, лабораторија ће радити као и друге Медлаб лабораторије и бити доступна свим пацијентима.
У Медлаб ПЦР центру се раде примарно анализе које су важне за брзу дијагностику на присуство ковид -19 вируса, а то је брзи антигенски тест.
- Антигенски тест се користи у два случаја - када не постоје симптоми болести карактеристични за вирус, а особа је имала потенцијално ризичан контакт са неким за кога се зна да је сигурно оболео – каже др Убавић. -Ризични контакт значи директан контакт, односно разговор без маски на удаљености мањој од 1,5 метара, дуже од 15 минута у затвореном простору. Они који су имали овакав контакт, могу у року од 24 часа и без симптома, да провере да ли су се заразили.
По речима проф. др Милана Убавића, други случај је када почну симптоми карактеристични за овај вирус – температура, која може али и не мора бити висока, јака слабост и малаксалост, болови у мишићима, поспаност, коштана бол у крстима и дугим костима, отежано дисање, што су симптоми карактеристични за грип. У том случају особа треба да најкасније до пет дана од почетка симптома, уради брзи антигенски тест. Уколико је тест позитиван, особа се третира као оболели од коронавируса и не треба потврда ПЦР тестом. Међутим, ако је особа негативна на антигенском тесту, а има симптоме, неопходно је да уради ПЦР тест на основу којег се поставља дефинитивна дијагноза да ли у телу постоји, коронавирус или не.
-Други тестови које пацијенти могу урадити су тестови на антитела – каже проф. др Милан Убавић.- Пацијенти су недовољно информисани када треба радити ове анализе, зато желим да нагласим да пацијенти не могу имати антитела ако у протеклом периоду нису имали баш никакав симптом болести, па онда и не треба да раде ове анализе. Веома је мали број људи, готово занемарљив, који нису имале никакве симптоме, односно асимптоматски су преболели вирус, а имају антитела!
Проф. др Убавић наглашава да анализу треба да раде сви они пацијенти који су имали инфекцију и то путем тестова на антитела ИгМ и IgG класе.Тестови ИгМ класе су тестови који показују постојање раних антитела која се стварају од седмог до десетог дана од почетка инфекције. Те тестове не треба радити чим се појаве симптоми болести, јер се антитела нису ни почела стварати.
По одлуци Министарства здравља Србије, ПЦР тестирање на ковид-19 још увек не могу радити приватне лабораторије, иако је за то било наговештаја. Медлаб ПЦР лабораторија је комплетно технички опремљена и кадровски ојачана за извођење свих ПЦР анализа, па и на ковид-19, као и на друге заразне и незаразне болести. У време када се очекује и појава класичног грипа, који има сличне симптоме ковиду 19, у Медлабу раде и збирне тестове из бриса носа на ковид - 19, инфлуенцу А и Б и респираторни синцицијални вирус, који ће помоћи у бржој и сигурнијој дијагнози ових болести.
- Тестови IgG класе показују постојање „трајнијих“ антитела у организму, након прележане болести и раде се од око четрнаестог дана и касније од почетних симтома болести – истиче професор Убавић.- Ова антитела би, по досадашњим сазнањима, требало да остају трајније у организму и евентуално да обезбеде дужу заштиту организма од поновне инфекције или тзв. реинфекције вирусом ковид-19. Уколико је пацијент био позитиван на овом тесту, требало би за три до четири месеца да понови тест у истој лабораторији, јер су само тако вредности упоредљиве, да би знао колико му је антитела IgG класе „преостало“. За одређивање класе IgG, користимо тест који са високим степеном осетљивости и специфичности одређује тзв. спике протеин који се налази на површини вируса и на основу чијих вредности, можемо са великом сигурношћу одредити да ли и када особа треба да добије вакцину. Такође на основу овог теста, сви вакцинисани, након две до три недеље после ревакцине, могу одредити веома поуздано, колика је вредност створених антитела IgG класе. Професор Убавић упозорава да се антитела губе. Познато је да се антитела класе ИгМ губе и код других вирусних инфекција јер су она „рана и привремена“. Колико ће дуго неко имати „трајнија“ антитела класе IgG, која треба да дају дуготрајнију заштиту, зависи од тежине клиничке слике коју је пацијент имао, али и због других разлога.
- До сада смо стекли утисак да су пацијенти који су имали тежу клиничку слику створили и већу концентрацију антитела, па ће им она и дуже времена трајати, али у медицини важи основно „правило да нема правила“, па према томе, остаје нам да у наредном периоду видимо да ли су сви ови наводи тачни – закључује др Милан Убавић.
З. Милосављевић