Novi Sad: Otvorena prva privatna specijalizovana kovid laboratorija
NOVI SAD: Medlab je u Novom Sadu otvorio prvu privatnu specijalizovanu Kovid laboratoriju u Srbiji, na Bulevaru oslobođenja 65a.
Ova, 15. po redu Medlabova laboratorija razlikuje se od drugih po tome što je, shodno svetskim trendovima, organizaciono i tehnički opremljena tako da obezbeđuje potpunu zaštitu pacijenata i zaposlenih i pruža najviši nivo usluga u vreme epidemije. To je ostvareno zahvaljujući poštovanju epidemioloških pravila u organizaciji prostora koji omogućava jednosmerno kretanje pacijenata, što je bilo moguće jer je laboratorija namenski pripremana. Radi sigurnosti pacijenata nabavljena je specijalna oprema za dezinfekciju ruku, obuće i garderobe, zahvaljujući kojoj se dezinfekcija pacijenata obavlja pre ulaska u laboratoriju.
- Želeli smo da na najkvalitetniji način obezbedimo da naši pacijenti ne stoje u redu ispred drugih Medlab laboratorija niti da se sreću u prostorima, sa potencijalno zaraženim osobama - objašnjava prof. dr Milan Ubavić. – U ovu laboratoriju dolaze ljudi koje sumnjaju da su oboleli od kovid -19 virusa ili znaju da su oboleli, pa dolaze na kontrolu. Kada prestane epidemija, laboratorija će raditi kao i druge Medlab laboratorije i biti dostupna svim pacijentima.
U Medlab PCR centru se rade primarno analize koje su važne za brzu dijagnostiku na prisustvo kovid -19 virusa, a to je brzi antigenski test.
- Antigenski test se koristi u dva slučaja - kada ne postoje simptomi bolesti karakteristični za virus, a osoba je imala potencijalno rizičan kontakt sa nekim za koga se zna da je sigurno oboleo – kaže dr Ubavić. -Rizični kontakt znači direktan kontakt, odnosno razgovor bez maski na udaljenosti manjoj od 1,5 metara, duže od 15 minuta u zatvorenom prostoru. Oni koji su imali ovakav kontakt, mogu u roku od 24 časa i bez simptoma, da provere da li su se zarazili.
Po rečima prof. dr Milana Ubavića, drugi slučaj je kada počnu simptomi karakteristični za ovaj virus – temperatura, koja može ali i ne mora biti visoka, jaka slabost i malaksalost, bolovi u mišićima, pospanost, koštana bol u krstima i dugim kostima, otežano disanje, što su simptomi karakteristični za grip. U tom slučaju osoba treba da najkasnije do pet dana od početka simptoma, uradi brzi antigenski test. Ukoliko je test pozitivan, osoba se tretira kao oboleli od koronavirusa i ne treba potvrda PCR testom. Međutim, ako je osoba negativna na antigenskom testu, a ima simptome, neophodno je da uradi PCR test na osnovu kojeg se postavlja definitivna dijagnoza da li u telu postoji, koronavirus ili ne.
-Drugi testovi koje pacijenti mogu uraditi su testovi na antitela – kaže prof. dr Milan Ubavić.- Pacijenti su nedovoljno informisani kada treba raditi ove analize, zato želim da naglasim da pacijenti ne mogu imati antitela ako u proteklom periodu nisu imali baš nikakav simptom bolesti, pa onda i ne treba da rade ove analize. Veoma je mali broj ljudi, gotovo zanemarljiv, koji nisu imale nikakve simptome, odnosno asimptomatski su preboleli virus, a imaju antitela!
Prof. dr Ubavić naglašava da analizu treba da rade svi oni pacijenti koji su imali infekciju i to putem testova na antitela IgM i IgG klase.Testovi IgM klase su testovi koji pokazuju postojanje ranih antitela koja se stvaraju od sedmog do desetog dana od početka infekcije. Te testove ne treba raditi čim se pojave simptomi bolesti, jer se antitela nisu ni počela stvarati.
Po odluci Ministarstva zdravlja Srbije, PCR testiranje na kovid-19 još uvek ne mogu raditi privatne laboratorije, iako je za to bilo nagoveštaja. Medlab PCR laboratorija je kompletno tehnički opremljena i kadrovski ojačana za izvođenje svih PCR analiza, pa i na kovid-19, kao i na druge zarazne i nezarazne bolesti. U vreme kada se očekuje i pojava klasičnog gripa, koji ima slične simptome kovidu 19, u Medlabu rade i zbirne testove iz brisa nosa na kovid - 19, influencu A i B i respiratorni sincicijalni virus, koji će pomoći u bržoj i sigurnijoj dijagnozi ovih bolesti.
- Testovi IgG klase pokazuju postojanje „trajnijih“ antitela u organizmu, nakon preležane bolesti i rade se od oko četrnaestog dana i kasnije od početnih simtoma bolesti – ističe profesor Ubavić.- Ova antitela bi, po dosadašnjim saznanjima, trebalo da ostaju trajnije u organizmu i eventualno da obezbede dužu zaštitu organizma od ponovne infekcije ili tzv. reinfekcije virusom kovid-19. Ukoliko je pacijent bio pozitivan na ovom testu, trebalo bi za tri do četiri meseca da ponovi test u istoj laboratoriji, jer su samo tako vrednosti uporedljive, da bi znao koliko mu je antitela IgG klase „preostalo“. Za određivanje klase IgG, koristimo test koji sa visokim stepenom osetljivosti i specifičnosti određuje tzv. spike protein koji se nalazi na površini virusa i na osnovu čijih vrednosti, možemo sa velikom sigurnošću odrediti da li i kada osoba treba da dobije vakcinu. Takođe na osnovu ovog testa, svi vakcinisani, nakon dve do tri nedelje posle revakcine, mogu odrediti veoma pouzdano, kolika je vrednost stvorenih antitela IgG klase. Profesor Ubavić upozorava da se antitela gube. Poznato je da se antitela klase IgM gube i kod drugih virusnih infekcija jer su ona „rana i privremena“. Koliko će dugo neko imati „trajnija“ antitela klase IgG, koja treba da daju dugotrajniju zaštitu, zavisi od težine kliničke slike koju je pacijent imao, ali i zbog drugih razloga.
- Do sada smo stekli utisak da su pacijenti koji su imali težu kliničku sliku stvorili i veću koncentraciju antitela, pa će im ona i duže vremena trajati, ali u medicini važi osnovno „pravilo da nema pravila“, pa prema tome, ostaje nam da u narednom periodu vidimo da li su svi ovi navodi tačni – zaključuje dr Milan Ubavić.
Z. Milosavljević