Нова формула за израчунавање количине лекова
У последња два месеца Новосађани имају проблем када треба да подигну терапију, односно прописане лекове.
Наиме, уколико имају две кутије неког лека да подигну за месечну терапију, дешава им се да фармацеут каже како терапија није добро израчуната и издају им само једну кутију лека. Пацијенти су због тога незадовољни, враћају се код својих изабраних лекара, траже да им се на неки начин надокнади неопходна доза, а због тога проблем имају и лекари, јер им пацијенти не верују. У Фармацеутској комори Србије објашњавају за “Дневник” да се ради о ограничењу временске дотупности лекова коју је увео Републички фонд за здравствено осигурање.
Пацијенти су нам рекли да су најчешће у питању лекови за високи притисак, антикоагулантна терапија, антипсихотици, инсулин, пумпице за астму. Објашњавају да лекар, на пример, прописује кутију инсулина у којој се налази пет такозваних пенкала, јер не могу да пропишу појединачна пенкала. Међутим, у апотекама фармацеути им из кутије изваде, на пример, два пенкала, а издају им три уз објашњење да њихов лекар није добро израчунао број јединица инсулина који им је потребан за месец дана. Иста ситуација је и са подизањем других лекова којих у месечној терапији има две или пак више кутија.
Пацијенти се потом враћају код изабраног лекара и жале се на недостатак лекова. Увидом у свој картон увере се да им је доктор заиста прописао број кутија лекова као и раније. Виде и да је фармацеут раздужио сву прописану терапију, док је њима издао само део прописаних лекова, на коју су једино и платили партиципају.
У Дому здравља “Нови Сад” наводе да проблем није до њих, те да програми преко којих они упућују упуте, “хелиант” и “изис”, функционишу као и до сада, без проблема.
„Пацијентима се недостајућа терапија, прописује кроз акутну, стога, они нису оштећени. Проблем се може решити у оквиру сваког појединачног случаја, те је неопходно да се пацијенти, који се суоче са диспропорцијом прописане и купљене терапије у апотекарској установи, јаве свом изабраном лекару, како би се утврдило где је настао конкретни пропуст„, кажу у Дому здравља „Нови Сад”.
У Фармацеутској комори Србије објашњавају да је Републички фонд за здравствено осигурање увео ВДТ ограничење (временска доступност терапије), на основу којег се усклађује рад са е-рецептима и које се примењује кроз еАпотеку. Наспомињу да ово важи од средине августа ове године, те да је то новина за пацијенте који имају хроничну терапију лековима.
„Активна ВДТ ограничења узимају у обзир калкулацију историјски реализованих рецепата и прописаног дозирања у prеthodnih шест месеци, сервиси врше оптимизацију терапијски неопходне и довољне количине лека за период важења прописане хроничне терапије„, кажу у Фармацеутској комори.
Како напомињу, лекар установљава на основу сервиса да пацијент има вишак терапије, у складу са дозирањем и prеthodno прописаном и подигнутом терапијом. Тако прописан рецепт долази преко еАпотеке до фармацеута и самим тим фармацеут добија готов рецепт на коме ништа не мења сам.
„Ово је додатна врста контроле од стране РФЗО, која се спроводи у апотекама приликом издавања лекова.То значи да се не ради о оглушивању фармацеута на рецепт, већ о поштовању ВДТ која се спроводи од стране РФЗО-а кроз портал еАпотеке„, истичу у Фармацеутској комори.
Љ. Петровић