УЈЕД КРПЕЉА МОЖЕ БИТИ ОПАСАН Како препознати и правилно уклонити крпеља
Уколико приметите присуство крпеља на кожи, неопходно је да се што пре обратите најближем Дому здравља како би стручно лице правилно уклонило паразита, упозорава др Милена Турубатовић из Дома здравља Савски венац.
Она истиче да нестручно скидање крпеља значајно повећава ризик од инфекција.
-Пред нама су првомајски празници, када многи планирају боравак у природи. Будући да су крпељи најактивнији у периодима када температуре прелазе 30 степени, важно је да будемо пажљиви и припремљени, каже др Турубатовић.
Како би се смањио ризик од уједа, она саветује ношење светле гардеробе, дубоких патика и дугих чарапа. По повратку из природе, препоручује се темељни преглед тела, посебно у пределима врата, пазуха, скалпа, иза колена и у пределу лактова, где се крпељи најчешће скривају.
-Ако откријете крпеља, немојте га сами уклањати, нити га третирати алкохолом, бензином, ацетоном или сличним средствима. Данас знамо да такви поступци нису безбедни. Најбоље је да га не дирате и одмах потражите помоћ у најближем Дому здравља, наглашава др Турубатовић.
Постоји могућност да се након уклањања, крпељ однесе на лабораторијску анализу како би се проверило да ли носи бактерију која изазива лајмску болест, додаје она.
-Крпељ се чува у физиолошком раствору или обичној води до анализе, прецизирала је др Турубатовић.
Важно је пратити место уједа најмање месец дана након инцидента. Први знакови инфекције, попут црвенила већег од уобичајеног убода комарца, могу се појавити тек након неколико недеља.
Такође, симптоми попут повишене температуре, малаксалости, болова у зглобовима или неуролошких тегоба захтевају хитну консултацију са лекаром.