Nova formula za izračunavanje količine lekova
U poslednja dva meseca Novosađani imaju problem kada treba da podignu terapiju, odnosno propisane lekove.
Naime, ukoliko imaju dve kutije nekog leka da podignu za mesečnu terapiju, dešava im se da farmaceut kaže kako terapija nije dobro izračunata i izdaju im samo jednu kutiju leka. Pacijenti su zbog toga nezadovoljni, vraćaju se kod svojih izabranih lekara, traže da im se na neki način nadoknadi neophodna doza, a zbog toga problem imaju i lekari, jer im pacijenti ne veruju. U Farmaceutskoj komori Srbije objašnjavaju za “Dnevnik” da se radi o ograničenju vremenske dotupnosti lekova koju je uveo Republički fond za zdravstveno osiguranje.
Pacijenti su nam rekli da su najčešće u pitanju lekovi za visoki pritisak, antikoagulantna terapija, antipsihotici, insulin, pumpice za astmu. Objašnjavaju da lekar, na primer, propisuje kutiju insulina u kojoj se nalazi pet takozvanih penkala, jer ne mogu da propišu pojedinačna penkala. Međutim, u apotekama farmaceuti im iz kutije izvade, na primer, dva penkala, a izdaju im tri uz objašnjenje da njihov lekar nije dobro izračunao broj jedinica insulina koji im je potreban za mesec dana. Ista situacija je i sa podizanjem drugih lekova kojih u mesečnoj terapiji ima dve ili pak više kutija.
Pacijenti se potom vraćaju kod izabranog lekara i žale se na nedostatak lekova. Uvidom u svoj karton uvere se da im je doktor zaista propisao broj kutija lekova kao i ranije. Vide i da je farmaceut razdužio svu propisanu terapiju, dok je njima izdao samo deo propisanih lekova, na koju su jedino i platili participaju.
U Domu zdravlja “Novi Sad” navode da problem nije do njih, te da programi preko kojih oni upućuju upute, “heliant” i “izis”, funkcionišu kao i do sada, bez problema.
„Pacijentima se nedostajuća terapija, propisuje kroz akutnu, stoga, oni nisu oštećeni. Problem se može rešiti u okviru svakog pojedinačnog slučaja, te je neophodno da se pacijenti, koji se suoče sa disproporcijom propisane i kupljene terapije u apotekarskoj ustanovi, jave svom izabranom lekaru, kako bi se utvrdilo gde je nastao konkretni propust„, kažu u Domu zdravlja „Novi Sad”.
U Farmaceutskoj komori Srbije objašnjavaju da je Republički fond za zdravstveno osiguranje uveo VDT ograničenje (vremenska dostupnost terapije), na osnovu kojeg se usklađuje rad sa e-receptima i koje se primenjuje kroz eApoteku. Naspominju da ovo važi od sredine avgusta ove godine, te da je to novina za pacijente koji imaju hroničnu terapiju lekovima.
„Aktivna VDT ograničenja uzimaju u obzir kalkulaciju istorijski realizovanih recepata i propisanog doziranja u prethodnih šest meseci, servisi vrše optimizaciju terapijski neophodne i dovoljne količine leka za period važenja propisane hronične terapije„, kažu u Farmaceutskoj komori.
Kako napominju, lekar ustanovljava na osnovu servisa da pacijent ima višak terapije, u skladu sa doziranjem i prethodno propisanom i podignutom terapijom. Tako propisan recept dolazi preko eApoteke do farmaceuta i samim tim farmaceut dobija gotov recept na kome ništa ne menja sam.
„Ovo je dodatna vrsta kontrole od strane RFZO, koja se sprovodi u apotekama prilikom izdavanja lekova.To znači da se ne radi o oglušivanju farmaceuta na recept, već o poštovanju VDT koja se sprovodi od strane RFZO-a kroz portal eApoteke„, ističu u Farmaceutskoj komori.
LJ. Petrović