НОЋ СЛАВУЈА организована широм Србије: Више од 150 људи УЖИВАЛО У ПЕСМИ СЛАВУЈА
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије организовало је протеклог викенда, у суботу 11. маја, манифестацију “Ноћ Славуја” током које су на више локација широм Србије организовани излети како би учесници уживали у песми славуја, једној од најлепших и најкомплекснијих песама у свету птица.
Излети су организовани у вечерњим сатима јер управо тада почиње интензивно славујева песма и потом траје читаву ноћ, до раних јутарњих сати.
Другог викенда маја, у сумрак, могле су се видети групе од пар десетина људи, међу њима и доста деце, како шетају у сумрак, а затим застајкују и пажљиво ослушкују песму птица из жбуња и са дрвећа.
Више од 150 људи на 9 излета у Београду, Новом Саду, Зајечару, Сремској Митровици, Новом Кнежевцу и Лаћиследу уживало је у оглашавању славуја.
Пој ове мале птице певачице кроз историју је надахњивао људе, о чему сведоче бројна поетска остварења како народне тако и ауторске књижевности.
- Циљ ове манифестације јесте да упознамо славује, најпре кроз уживање у њиховој песми која је иако препознатљива заправо врло комплексна. Славуји имају запањујуће богат репертоар, у стању су да произведу преко 1000 различитих звукова.
- Притом, период године када они певају не траје дуго: полако почињу у априлу након повратка са зимовања и певају све до јуна месеца. Оглашавају се и након тога, али знатно ређе. Зато је сада јединствена прилика да успоримо, ослушнемо и одморимо уши њиховим оглашавањем, каже Даница Вељковић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, координаторка ове манифестације.
Славује је много лакше чути него видети. Живот углавном проводе у жбуњу и ниској шикари где се могу сакрити од крупнијих предатора и пронаћи своју храну: инсекте, паукове, глисте... Углавном певају мужјаци како би привукли женке и како би својом песмом међусобно одредили границе територија које заузимају.
Када их видите, можете бити изненађени њиховим изгледом које је скромно у односу на богату песму: тело дуго 15-ак цм је углавном сивкасто-браон боје, док су репна пера риђа.
- Први пут сам на оваквом излету и одушевљен сам. Слушали смо славује, али и све остале птице. Много значи када идете са неким ко распознаје птице по звуку и може да вам каже нешто више о тим врстама, онда отркијете колико је заправо окружење богато уколико знате да ослушкујете, преноси своје утиске један од учесника.