Несаница најављује Паркинсонову болест
Паркинсонова болест је прогресиван дегенеративни поремећај централног нервног система. Прати је читав низ немоторичких симптома код болесника, неке се манифестују психичким променама, док друге захватају различите органске системе.
Најчешћи су поремећаја покрета. У почетку је карактеристичан једнострани тремор (доминантно у мировању), укоченост (ригор), успореност (брадикинезија), као и нестабилност, која је последица оштећења тзв. постуралних рефлекса. Нажалост, много мање пажње се посвећује тзв. немоторичким симптомима, који су, иако једнако важни и неугодни за болесника, веома често непознати и непрепознати, па због тога и нелечени.
Депресија се појављује и знатно пре појаве првих моторичких симптома. Неретко су код пацијената присутни и анксиозност и страх па је битно благовремено их препознати и адекватно третирати. Ако се појави општи умор и губитак енергије, важно је дневни ритам прилагодити фазама болести, спроводити редовну физичку активност и шетњу, али добар ефекат пружају и јога, таи-чи, плес, музикотерапија... Понекад се поремети и контрола импулса, што доводи до зависности од коцкања, игара на срећу, компулзивне куповине, преједања...
Когнитивне сметње, попут деменције, симтоми су већ узнапредовале фазе болести, а блажих поремећаја има и раније. Халуцинације се могу појавити с напредовањем болести, али и као нуспојава појединих лекова.
Опстипација је учестала код Паркинсонове болести. Због тога је важно да се пацијент едукује и подстакне столицу општим мерама и природним средствима, попут узимања више течности, сувих шљива и смокава, планинског чаја или киселе јабуке у вечерњим сатима, као и редовним вежбањем. За проблеме с мокрењем битна је и превенција уринарних инфекција.
Ослабљен њух је чест и годинама пре него што се успостави дијагноза. Често је присутно и појачано лучење пљувачке, а код неких оболелих знојење, поремећај гутања, као и спавања. Појачана дневна поспаност је последица лоше проспаване ноћи због различитих разлога или је последица одређених медикамената и њиховог седативног дејства.
Љ. Петровић